/

W Podlaskiem sukcesywnie zmniejsza się liczba łóżek dla pacjentów z koronawirusem

Sukcesywnie zmniejsza się w podlaskich szpitalach liczba łóżek przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem i wymagających hospitalizacji – podaje Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku. Od 1 do 11 stycznia będzie to niespełna 340 łóżek.

Według statystyk z minionego wtorku (5.01), w Podlaskiem jest do dyspozycji 1417 szpitalnych łóżek dla pacjentów z COVID-19, z czego zajętych jest ok. 40 proc. Szpitale zapewniają łóżka na podstawie odpowiednich decyzji wydawanych przez wojewodę podlaskiego, w zależności od bieżącej sytuacji epidemiologicznej.

Jak poinformowały służby prasowe wojewody, obecnie na mocy takich decyzji stopniowo zmniejszana jest liczba łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia lub zakażonych SARS-CoV-2. 

Wynika to ze stabilizującej się – w ostatnim czasie – sytuacji epidemicznej, szczególnie liczby osób wymagających hospitalizacji – poinformowała Kamila Ausztol z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jak podał PUW, od 1 do 11 stycznia będzie to łącznie 339 łóżek w różnych placówkach. 

Gdyby jednak sytuacja epidemiczna uległa pogorszeniu, wojewoda podlaski będzie podejmował stosowne kroki – zaznaczyła Ausztol.

Na mocy decyzji wojewody od 1 stycznia liczba tzw. covidowych łóżek w regionie zmniejszyła się o 135. To 40 miejsc w szpitalu powiatowym w Grajewie, 21 w powiatowym w Hajnówce, 24 w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, 10 w szpitalu wojewódzkim w Suwałkach, 15 w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy – ta placówka musi jednak zapewnić 5 dodatkowych łóżek neurologicznych. Na mocy ustaleń z resortem zdrowia, 30 łóżek mniej zapewnia również uzdrowisko w Supraślu.

Od 4 stycznia liczba łóżek dla pacjentów chorujących na COVID-19 jest także mniejsza (o 45 miejsc) w szpitalu MSWiA w Białymstoku. Do 11 stycznia zwolni się również kolejnych 159 łóżek; chodzi o 55 miejsc w szpitalu wojewódzkim w Łomży i 104 łóżka w powiatowym w Bielsku Podlaskim.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.