/

Obchody setnej rocznicy urodzin ks. Franciszka Blachnickiego w Łomży

Wczoraj w Kościele Rektoralnym p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łomży została odprawiona msza z okazji 100 rocznicy urodzin księdza Franciszka Blachnickiego.

Mszy przewodniczył ksiądz biskup Janusz Stepnowski w towarzystwie księdza Pawła Nocki. Eucharystia była sprawowana w intencji Ruchu Światło – Życie, którego założycielem był ksiądz Blachnicki.

W homilii Pasterz łomżyński szczegółowo przytaczał życiorys założyciela ruchu oazowego. Mówił między innymi o jego nawróceniu w katowickim więzieniu oraz o pobycie w obozie koncentracyjnym. Wszyscy uczestnicy spotkania modlili się o rychłą beatyfikację księdza Blachnickiego.

Ksiądz Franciszek Blachnicki to założyciel Ruchu Światło – Życie i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Formacja, którą ułożył, do dzisiaj kieruje wiele osób, które pragną żyć świadomie w Kościele. Za swoją działalność ksiądz Blachnicki wielokrotnie był szykanowany ze strony Służb Bezpieczeństwa. Zmarł w 1987 roku w Carlsbergu. Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.

Ruch Światło – Życie gromadzi ludzi różnego wieku i stanu: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również rodziny. Poprzez odpowiednią formację, Ruch Światło-Życie stara się wychowywać dojrzałych i świadomych chrześcijan.