Zmarł Mieczysław Bruszewski – uczestnik Powstania Warszawskiego i honorowy obywatel Łomży

W poniedziałek 5 kwietnia 2021 r. zmarł Mieczysław Bruszewski, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, honorowy obywatel Łomży. Przez pół wieku prowadził zakład introligatorski w naszym mieście. Miał 97 lat.

Mieczysław Bruszewski urodził się w 1923 roku w Łomży. W czasie wojny pod pseudonimem „Pudel”, w stopniu plutonowego podchorążego brał udział w konspiracji należąc do Narodowej Organizacji Wojskowej. Przez dwa lata pracował w tajnej drukarni przy Rynku Starego Miasta w Warszawie, mieszczącej się w piwnicy Domu Fukiera, gdzie drukował prasę podziemną i ulotki. Drukarnia funkcjonowała jeszcze w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. Walczył na Woli i Starym Mieście w Oddziale Specjalnym „Juliusz”, zwanym „Tygrysami Woli”, broniąc m.in. do końca ostatniego wejścia do kanałów. Na początku września 1944 roku został raniony odłamkami pocisku artyleryjskiego i przewieziony do szpitala w Brwinowie. 4 października 1944 roku został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V klasy. Jest już jedną z ostatnich żyjących osób odznaczonych tym orderem w czasie drugiej wojny światowej. Po wojnie został odnaleziony przez UB i oskarżony o posiadanie broni oraz współpracę z podziemiem, za co został aresztowany 19 listopada 1949 r. Przesiedział 8 lat w więzieniach w Warszawie i w Rawiczu. Na wolność wyszedł 10 września 1957 r. Założył w Łomży zakład introligatorski, który prowadził przez 50 lat.

Tytuł Honorowego Obywatela Łomży odebrał w listopadzie 2015 roku.
Wyrazy szczerego współczucia Rodzinie i Najbliższym Ś.P. Mieczysława Bruszewskiego składa prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wraz z pracownikami Urzędu Miejskiego.