/

Kleszcze budzą się z hibernacji – coraz częściej można je spotkać nie tylko w wysokiej trawie

fot. pixabay.com

Pamiętajmy, by po wyjściu m.in. z lasu czy parku dokładnie się obejrzeć, a najlepiej od razu zmieńmy ubranie – radzą eksperci. Kleszcze budzą się z zimowej hibernacji.

Coraz częściej można je spotkać nie tylko w wysokiej trawie, ale też na działkach czy trawnikach. Pytani przez nas białostoczanie opowiedzieli, jak przygotowują się na leśne spacery.

Jak wiem, że będę w lesie, to używam różnych ochronnych preparatów. Po wyjściu z lasu sprawdzam też, czy nie mam żadnego kleszcza na ubraniu – mówi jedna z mieszkanek Białegostoku.

Kleszcze są już aktywne – mówi rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk.

Osoby, które regularnie chodzą do lasu, powinny teraz szczególnie uważać. Kleszcze, które zimują na roślinach po prostu czepiają się ubrań i później mogą przechodzić przez naszą odzież. Po spacerze w lesie obejrzyjmy się dokładnie, a najlepiej wytrzepmy też nasze ubranie – mówi Jarosław Krawczyk.

Eksperci podkreślają, że ugryzienie kleszcza grozi nie tylko powstaniem rumienia, ale też wywołaniem poważnych chorób m.in. odkleszczowego zapalenia opon mózgowych i boreliozy.