/

237 tysięcy złotych dla Teatru Lalki i Aktora. Trwają przygotowania do festiwalu WALIZKA

fot. Adam Budziszewski

237 tysięcy otrzymał Teatr Lalki i Aktora w Łomży. Dofinansowanie pochodzi z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach zadań „34 Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA” i „Podlasie Zasilane Kulturą”

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznało Teatrowi Lalki i Aktora grant na realizację zadania pn. „34 Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA” w wysokości 153 000 złotych oraz na realizację zadania pn. „Podlasie Zasilane Kulturą” w wysokości 84 000 zł.

Tegoroczna edycja festiwalu została zaplanowana w dniach 10 – 13 czerwca 2021 roku. Głęboko wierzymy, że przyznane dofinansowanie pozwoli nam po raz kolejny zorganizować festiwal z interesującym programem artystycznym. Nasz Teatr uplasował się na 4 miejscu wśród 488 wnioskodawców. Z uwagi na skomplikowaną sytuację z projektowaniem przyszłości i problemami z przekraczaniem granic, podjęliśmy decyzję o organizacji w formie online w przypadku prezentacji spektakli zagranicznych – czytamy w mediach społecznościowych teatru.

Spektakle polskie grane będą na żywo na scenie Teatru i innych przestrzeniach. Zaproszone teatry są nowatorskie w formie artystycznej, prezentują interesujące, często odmienne środki wypowiedzi artystycznej. Spektakle zróżnicowane są pod względem tematycznym, odwołują się do uniwersalnych wartości, mówią o wielu ważnych emocjach i poruszają problemy globalne – te najbardziej aktualne. „Teatr ważnych spraw” jest głównym tematem nurtu konkursowego.

Podlasie zasilane kulturą

W ramach programu Kultura Dostępna będziemy natomiast realizować zadanie pn. „Podlasie Zasilane Kulturą”. Dzięki temu będziemy mogli częściej prezentować naszą twórczość także poza Teatrem. Jest to program społeczno-kulturalny skierowany do szerokiego grona osób i środowisk, które pozostają poza obiegiem życia kulturalnego. Zaproszone do partnerstwa miejsca mają swoją tożsamość, mozaikę kulturową i unikalny urok regionu Podlasia. Celem strategicznym zadania jest przybliżenie lokalnym społecznościom tradycji teatru ludowego, zróżnicowanego teatru dla dzieci oraz teatralno-literackiego spotkania z twórczością K. Iłłakowiczówny. Zadanie ma formę teatru objazdowego, który zaprezentuje przedstawienia oraz warsztaty w miejscach, które niczym soczewka skupiają wielokulturowość, historyczne zakręty, różne języki oraz autentyczny patriotyzm – informuje nas teatr.