//

Teatry z całego świata wezmą udział w tegorocznym Festiwalu WALIZKA w Łomży

Teatry z Litwy, Rosji, Białorusi, Holandii, Hiszpanii, Portugalii i Słowenii, ale także z Argentyny i Izraela wezmą udział w tegorocznym Festiwalu WALIZKA w Łomży.

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, kiedy to łomżyński festiwal ograniczył się do przeglądu spektakli, w tym roku wraca on do formuły konkursowej – poinformował jego dyrektor Jarosław Antoniuk:

Zaprosiliśmy do konkursu siedemnaście teatrów – siedem z Polski i dziesięć zagranicznych. Ze względu na sytuację festiwal będzie hybrydowy, tzn. przedstawienia zagraniczne prezentowane będą online w nowej Hali Kultury, a zespoły z Polski występować będą na żywo na naszej scenie – informuje dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży.

Na żywo prezentowane będą także widowiska plenerowe w ramach off-festiwalu. W tym roku ma być to między innymi Kijowski Teatr Uliczny, któremu epidemia uniemożliwiła zaprezentowanie „Przystanku Klaunada” przed rokiem, krakowski Teatr Nikoli i Teatr Ósmego Dnia z Poznania.

Tradycyjnie już Festiwalowi WALIZKA towarzyszyć będzie otwarcie tematycznej wystawy w Galerii Pod Arkadami. W tym roku poświęcona ona będzie pracy zmarłej 20 lat temu scenografce Wrocławskiego Teatru Lalek – Jadwidze Mydlarskiej-Kowal.

W tym roku festiwal w Łomży odbędzie się w dniach 10-13 czerwca.