/

Jechał rowerem pod wpływem alkoholu. Został zatrzymany

fot. KMP Łomża

Wczoraj policjanci z łomżyńskiej ,,drogówki” zatrzymali nietrzeźwego rowerzystę. 46 latek kierował jednośladem mając w organizmie blisko 1,5 promila alkoholu. Mężczyzna za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie teraz przed sądem.

Pomimo, że wczorajsza aura nie sprzyjała rowerowym wycieczkom policjanci z łomżyńskiej drogówki zatrzymali nietrzeźwego rowerzystę. Mundurowi pełniący służbę w Śniadowie, tuż po 19 zauważyli rowerzystę, którego styl jazdy wskazywał, że może być pod wpływem alkoholu. Przypuszczenia policjantów potwierdziły się. Badanie alkomatem wykazało, że 46 latek miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna nie posiadał również obowiązującego po zmroku oświetlenia jednośladu. Teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem. Był to piąty cyklista zatrzymany pod wpływem alkoholu od początku tego roku. 

Sezon na jednoślady przed nami, dlatego łomżyńska policja apeluje o zachowanie rozsądku, wyobraźni i szczególnej ostrożności. Rowerzyści zaliczani są do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. W przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, rowerzysta pozbawiony jest jakiejkolwiek ochrony. Należy pamiętać, że rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Jeżdżąc w dzień musi posiadać tylne oświetlenie w kolorze czerwonym, natomiast podczas jazdy po zmroku dochodzi jeszcze przednie oświetlenie białe lub żółte oraz tylne czerwone. Rower powinien być przygotowany do jazdy, a co najważniejsze posiadać sprawne hamulce. Musi mieć też na wyposażeniu dzwonek. Rowerzysta dodatkowo powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo zakładając kask ochronny. Nie jest on obowiązkowy, ale na pewno zabezpieczy przed ewentualnym urazem. Ponadto jazda rowerem w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.