Trzy oblicza klasycyzmu u Łomżyńskich Filharmoników

W czwartek 22 kwietnia 2021 roku o godzinie 18:30 odbędzie się premiera kolejnego koncertu internetowego Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Jako soliści wystąpią Cezary Gójski (skrzypce) oraz Adrian Stanciu (altówka). Orkiestrę łomżyńskiej Filharmonii poprowadzi Przemysław Neumann. W programie znajdą się dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta, Carla Stamiza oraz Józefa Haydna.

Koncert będzie można bezpłatnie obejrzeć na stronie internetowej www.filharmonia.lomza.pl.

Przemysław Neumann jest dyrektorem Filharmonii Opolskiej. Laureat I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach w 1999 roku. W 2002 roku na III Przeglądzie Młodych Dyrygentów w Białymstoku zajął III miejsce. Jako dyrygent prowadził orkiestry większości polskich filharmonii. Współpracuje z poznańskim Teatrem Muzycznym, Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz Gliwickim Teatrem Muzycznym.

Cezary Gójski na co dzień jest koncertmistrzem Filharmonii Kameralnej w Łomży. Współpracuje z orkiestrą Sinfonia Viva (koncertmistrza). Pracował w Operze i Filharmonii Podlaskiej na stanowisku I skrzypka – I głos. Oprócz gry w orkiestrach i zespołach kameralnych realizuje się również jako solista. Ukończył studia na Akademii Muzycznej im. F. Chopina, filia w Białymstoku, a także studia dyrygenckie na Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Marka Pijarowskiego.

Adrian Stanciu jest zdobywcą wielu nagród jako solista i altowiolista kwartetu smyczkowego w Rumunii, Austrii i Australii. Współpracuje z wieloma znakomitymi dyrygentami i orkiestrami jako solista oraz członek orkiestry. Występował w największych salach koncertowych Europy, Ameryki Południowej i Australii. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego „George Enescu” w Iaşi i Uniwersytetu Muzycznego MDW w Wiedniu.