/

Przyrodnicy odnaleźli parę wilków, która zagryzła psy w okolicach Łomży

Fot. von Martin Mecnarowski (http://www.photomecan.eu/) (Eigenes Werk) [GFDL oder CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Przyrodnicy odnaleźli parę wilków, która przed miesiącem zagryzła dwa psy w okolicach Żelach koło Łomży.

Jak mówi dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi Mariusz Sachmaciński, drapieżniki przeniosły się w okolice Wizny.

Intensywnie poszukiwaliśmy naszych wilków, bo w strefie krawędziowej na otwartych polach, gdzie miesiąc temu zagryzły dwa psy w okolicy Żelachnasze poszukiwania skończyły się fiaskiem. Dlatego zaczęliśmy swoje poszukiwania w dolinie. I znaleźliśmy parę, która jest widoczna w miejscu połączenia starej kopalni torfu z bagnem Wizna 2. W tym roku jest wysoki poziom wody na Olszynie Pniewskiej w związku z tym one się przyniosły i zakładają swoje rodzinne gniazdo w Olszynie Grądowskiej – mówi Mariusz Sachmaciński.

Pracownicy Parku proszą, żebyśmy nie szukali wilków na tym terenie, a jeżeli je zauważymy, powinniśmy je obserwować z bezpiecznej odległości.

Jest to gatunek strefowy, mają swoją strefę ochrony. Jeżeli stwierdzimy, że akurat w tym miejscu mają w danym roku miejsce, gdzie będą wychowywały młode, to takie miejsce obejmujemy strefą 500 metrów bezpośredniego dojścia. To będzie oznakowane i tam nie rodzimy przebywać, nie przeszkadzać. Wilki unikają człowieka, stają się teraz takie bardzo ostrożne, w trakcie kiedy mają młode. Nie chcą się pokazywać. Nie chcą zwrócić ludzkiej uwagi na to, że przebywają tam i wychowują młode – dodaje.

Wilki są objęte ochroną. Według danych leśników, w Polsce może być ich nawet dwa i pół tysiąca