Młodzież, a uzależnienia w Łomży

fot. pixabay.com

Uzależnienia to coś, co zna na pewno każdy z nas. Z tym problemem boryka się znaczna część młodzieży. Uzależnienia mogą być przeróżne, od telefonu po poważniejsze używki. Jak do tego podchodzą młodzi ludzie? 

Najpopularniejszym zniewoleniem wśród nastolatków są zdecydowanie urządzenia mobilne – telefony, komputery itp. Zwłaszcza w dobie pandemii ciężko się z nimi rozstać, ponieważ są one potrzebne do nauki i zdobywania informacji. Niektórym z nas jednak trudno odłożyć je po skończeniu nauki, mimo że zdecydowanie powinniśmy. Co chwila ulegamy pokusie ponownego zerknięcia na ekran komórki bądź laptopa. Przychodzące powiadomienia wcale nie pomagają w koncentrowaniu się podczas nauki, podobnie jak chęć włączenia naszej ulubionej gry.  

Gry zachęcają i intrygują nas, sprawiając, że chcemy grać w nie coraz częściej i dłużej. O ile na początku jest to godzina, półtora dziennie, może bardzo szybko zmienić się to w całą noc. Nawet nie zauważymy, kiedy gry wciągną nas do takiego stopnia, że prawie w ogóle nie będziemy wychodzić z pokoju.  

Kolejnym coraz częściej występującym wśród młodych osób uzależnieniem są filmy i seriale. Powszechnie dostępne w Internecie kolorowe, kilkusezonowe historie są dla nastolatków bardzo ciekawą i przyjemną odskocznią od rzeczywistości. Niestety za godzinną przerwą na serial, również kryje się coraz dłuższe i wciągające oglądanie serii odcinków całymi dniami bądź nocami. Życie bohaterów wciąga nas na tyle, że poświęcamy coraz więcej wolnych chwil na snucie teorii dotyczących ich dalszej historii w serialu.  

Istnieją również bardziej poważniejsze uzależnienia wśród młodych ludzi, które mogą skutkować ogromnymi śladami na naszym zdrowiu. Mianowicie chodzi o alkohol oraz papierosy. Mimo iż wiele osób zdaje sobie sprawę, jakie te używki są dla naszego organizmu i tak po nie sięga. Niestety część z osób uzależnionych stanowią nieletni, a nawet dzieci. Często jest tak, że próbujemy czegoś z ciekawości, bądź aby udowodnić swoim znajomym, że jesteśmy w stanie to zrobić. Może mieć to bardzo negatywne skutki, gdyż alkohol i papierosy dość szybko uzależniają.  

Najniebezpieczniejszym uzależnieniem nastolatków są zdecydowanie narkotyki. Żadne z nas nigdy nie powinno decydować się na sięgnięcie po nie. W tej sytuacji, podobnie jak z papierosami i alkoholem, chcemy zaspokoić ciekawość lub ulegamy znajomym. Przygoda z narkotykami nigdy jednak nie kończy się dobrze, ponieważ bardzo szybko uzależniają i są w stanie odbić poważne piętno na naszym zdrowiu, lub co gorsza, nas zabić.  

Jak nie popaść w wir uzależnień. 

Najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku. Z urządzeń mobilnych korzystajmy rozważnie, stawiając sobie wyraźne granice. Podobnie z serialami i filmami – wyznaczamy sobie na przykład godzinę na oglądanie, a potem wyłączamy. Jeśli chodzi o poważniejsze używki, musimy stanowczo mówić – NIE. Udowodnienie czegoś znajomym nigdy nie jest warte narażania naszego zdrowia i życia. Zamiast tego, skupiajmy się na naszych pasjach, a jeśli takich nie posiadamy, poszukajmy czegoś, co nas interesuje. Czytanie książek, ogrodnictwo, jazda na rowerze – to świetna odskocznia od pokus dzisiejszego świata.  

Młodzi dziennikarze z II LO w Łomży
Julia Cendrowska  
Aleksandra Składanek 
Zofia Irena Hryniewicz