Zamknij

"Łomża dla Niepodległej" [FOTO]

12:52, 12.11.2021 Aktualizacja: 12:53, 12.11.2021
Skomentuj fot. UM Łomża fot. UM Łomża

Złożeniem kwiatów i zniczy w miejscach pamięci narodowej, odprawą pocztów sztandarowych oraz Mszą świętą w intencji Ojczyzny Łomża uczciła 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Nie zabrakło także imprez towarzyszących - koncertów, pokazu, wystawy, historycznego wykładu czy meczu piłki nożnej. Organizatorami listopadowych uroczystości byli: Prezydent Łomży, Starosta Łomżyński, Dowódca Garnizonu oraz Komendant Nadnarwiańskiego Hufca ZHP.

[FOTORELACJA]1090[/FOTORELACJA]

Tradycyjnie, główne uroczystości z Niepodległościowym Apelem Pamięci odbyły się przed tablicą pamiątkową Leona Kaliwody, przy ulicy Sienkiewicza. Wzięli w nich udział przedstawiciele samorządu miasta i powiatu, parlamentu, służb mundurowych, łomżyńskich szkół i instytucji oraz mieszkańcy Łomży. W imieniu organizatorów głos zabrał prezydent Łomży.

- Wszyscy musimy pamiętać, że żyjemy w państwie, które opłaciło niepodległośc wysoką ceną krwi swoich obywateli. Winni jesteśmy im cześć i pamięć – mówił Mariusz Chrzanowski. W swoim wystąpieniu zacytował słowa Józefa Piłsudskiego : "niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze" i nawiązał do obecnej sytuacji geopolitycznej. 

- Wychodzenie z pandemicznego kryzysu, a przede wszystkim sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, każą nam głębiej pochylić się nad tym, w jakim momencie jest Polska i co należy czynić, aby dalej była bezpiecznym, przyjaznym i dobrym miejscem do życia – powiedział gospodarz miasta i odniósł się do działań samorządu na rzecz wzmacniania i budowania niepodległości takich jak:  inwestycje w infrastrukturę drogową, kulturę czy oświatę. Podziękował również nauczycielom, rodzicom i dziadkom za krzewienie patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży. 

Na zakończenie złożył wszystkim życzenia zdrowia, radości, dumy z bycia Polakiem, a także pokoju i dobrobytu naszej umiłowanej Ojczyzny. 

Po uroczystości przed tablicą pamiątkową Leona Kaliwody jej uczestnicy przeszli do Katedry Łomżyńskiej, gdzie odbyła się Msza święta w intencji Ojczyzny. Następnie delegacje udały się na cmentarz przy ulicy Kopernika, aby zapalić znicze na grobie Leona Kaliwody i mogiłach żołnierskich. 

W ramach łomżyńskich obchodów Święta Niepodległości odbyły się też: koncert Scena Muzyki Polskiej, wystawa umundurowania wojskowego, pokazy sprzętu wojskowego, gala nagród i stypendiów Starosty Łomżyńskiego, mecz piłki nożnej Miasto Łomża – 18. Łomżyński Pułk Logistyczny, wykład pt. "Działalność Romana Dmowskiego dla Niepodległości” oraz koncert patriotyczny Łomżyńskiej Orkiestry Dętej.

[ZT]18462[/ZT]

Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Dzień ten celebrowany był jako upamiętnienie odzyskania niepodległości od roku 1920, jednak rangę święta państwowego uzyskał dopiero specjalną ustawą w 1937 roku. W okresie PRL-u zostało ono zniesione i jego obchodzenie było zakazane. Do kalendarza powróciło w 1989 r.

 

(Źródło: UM Łomża)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%