Zamknij
REKLAMA

Otwarcie nowej drogi w Kozikach

12:00, 13.01.2022 | .
Skomentuj fot. Wrota Podlasia

Zmodernizowany kilometr trasy w Kozikach zapewni okolicznym mieszkańcom dogodne połączenie z drogą wojewódzką Łomża-Śniadowo. W środowym (12.01) otwarciu wzięli udział m.in. udział wicemarszałek Marek Olbryś oraz radny wojewódzki Piotr Modzelewski.

Ten kilometr drogi od lat stwarzał olbrzymie problemy kierowcom. Nawierzchnia miała liczne wyboje i dziury.

– Słabo to wcześniej wyglądało: gruzowisko i wyboje, a zimą śnieg, bo droga była nisko położona, przez co ją zawiewało. Bardzo dziękujemy za tę drogę. Mieszkańcy kilka miejscowości  są bardzo zadowoleni  – mówił Adam Piórkowski, sołtys wsi Koziki.

Kilometrowy odcinek ma swoją rolę w systemie komunikacyjnym subregionu łomżyńskiego, a nawet województwa.     

– Mamy tu kolejny przykład, że nie tylko do dużych miast prowadzą dobre drogi. Te mniejsze miejscowości też skutecznie upominają się o interesy swoich mieszkańców. Droga wojewódzka Łomża-Śniadowo będzie modernizowana.   W pobliżu Kozik jest na niej węzeł prowadzący do trasy Via Baltica, a niedaleko także dogodny szlak w kierunku Zambrowa pozwalający uniknąć przejazdu przez Łomżę. To tworzy cały system istotnych rozwiązań komunikacyjnych. Niedługo też  powstanie w Kozikach przystanek kolejowy na trasie Łomża-Śniadowo, którego rewitalizację mamy w planach – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Główne źródło finansowania inwestycji to Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg.

– Cieszę się, że samorządy tak intensywnie korzystają z nowych programów drogowych, które oznaczają nie tylko bezpieczeństwo i komfort podróżowania, ale także rozwój gospodarczy – stwierdził wojewoda Bohdan Paszkowski zachęcając do korzystania np. z nowego projektu tworzenia bezpieczniejszych skrzyżowań. 

Koszt  inwestycji wykonanej w ubiegłym roku liczy ponad 1,3 mln zł. Jak poinformował dyrektor Krzysztof Święcki z Powiatowego Zarządu Dróg w Łomży, powstała jezdnia o szerokości 6 m (poprzednia miała 3,5 m) z poboczami, obiektami inżynieryjnymi, zjazdami na posesje, skrzyżowaniem z „radarem” informującym kierowców z jaką prędkością jadą oraz przejazdem kolejowym.      

– Zastosowana została nowa technologia: mieszanka mineralno-asfaltowo-cementowa, która pozwoliła wykorzystać w konstrukcji zdegradowaną nawierzchnię i podbudowę z poprzedniej drogi. Oszczędziliśmy fundusze i środowisko, bo powstało mniej odpadów – podkreślał starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski.

Rafał Pstrągowski, Wójt Gminy Śniadowo dziękował w imieniu mieszkańców nie kryjąc nadziei przede wszystkim na modernizację szlaku drogowego i przywrócenie do życia kolejowego między Łomżą a Śniadowem.

(źródło: Wrota Podlasia )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%