Zamknij
REKLAMA

Łomża jak Kopenhaga. Kolejne elektryczne autobusy

08:55, 13.07.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Do dwóch autobusów elektrycznych Yutong, które już niedługo wyjadą na ulice Łomży, dołączy kolejnych sześć egzemplarzy. Umowę na dostawę 12-metrowych autobusów Yutong E12 podpisali prezydent Łomży, Mariusz Chrzanowski i prezes zarządu Busnex Poland, Marcin Kucharski. Elektryczny tabor zasili energia z paneli fotowoltaicznych.

– Cieszy nas, iż Łomża jak Kopenhaga podąża drogą elektromobilności, coraz mocniej angażując się w rozwój zielonego transportu publicznego. Łącznie osiem elektrycznych autobusów Yutong E12 - o zasięgu nawet 400 kilometrów każdy - to solidne zasilenie lokalnej komunikacji miejskiej. Jesteśmy pewni, że będą dobrze służyć mieszkańcom Łomży – mówił Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland.

Łomża już po raz drugi wybrała elektryczne autobusy Yutong, które od lat wożą mieszkańców europejskich miast. W samej tylko Danii blisko 190 sztuk modelu E12 z powodzeniem obsługuje komunikację miejską.

Autobus wybrany przez Łomżę ma ponad 12 metrów długości i niskopodłogową konstrukcję, dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jest wyposażony w automatyczną klimatyzację oraz rekuperator energii, umożliwiający odzyskiwanie jej podczas hamowania.

– Zakup kolejnych sześciu elektrycznych autobusów to jedno z wielu proekologicznych działań przyczyniających się do poprawy jakości powietrza w naszym mieście. Dwa pierwsze, które już nabyliśmy, wyjadą na ulice naszego miasta najpóźniej w listopadzie. A to nie koniec, gdyż w ramach zielonego transportu otrzymaliśmy ponad 8,5 miliona złotych na kolejne cztery autobusy elektryczne. To cieszy, bo dofinansowania zewnętrzne pozwalają nam realizować tak ważne inwestycje bez obciążania budżetu własnego. Dzięki temu w 2024 roku po łomżyńskich ulicach będzie poruszało się w sumie 12 elektryków  – dodał prezydent Łomży, Mariusz Chrzanowski.

Zakup autobusów elektrycznych został dofinansowany kwotą niemal 30 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego w ramach projektu „Zrównoważona mobilność miejska w Łomży”.

Obejmuje on również inwestycje w OZE i magazyny energii na potrzeby komunikacji publicznej, które sukcesywnie realizuje samorząd. W tym zakresie jest ogólnopolskim prekursorem, instalując pierwsze panele fotowoltaiczne już w 2017 r.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%