Zamknij
REKLAMA

Sukces terytorialsa z Łomży

09:26, 01.06.2022 | .
Skomentuj fot. 1 PBOT
REKLAMA

Żołnierz 13 batalionu lekkiej piechoty w Łomży stanął na podium zawodów Best Soldier Competition w Chorwacji. Na uwagę zasługuje, że dla Wojsk Obrony Terytorialnej było to debiut na tej imprezie.

Przed wyjazdem do Chorwacji terytorialsi musieli przejść kwalifikacje w Polsce. Stanęło do nich siedemnastu żołnierzy WOT. Pięciu z nich uzyskało kwalifikację, ale na zawody pojechało tylko dwóch z najlepszymi wynikami: kpr. Dariusz Zduńczyk z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz st. kpr. Daniel Kołakowski z 4 Warmińsko- Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Na linii startu w Chorwacji stanęło 75 żołnierzy z dziewięciu państw. Ich zadaniem było pokonanie 30 km trasy, na której rozmieszczone były punktowane konkurencje (m.in. strzelanie z chorwackiej broni, schodzenie po stromym zboczu z liną, rzut granatem, pokonanie przeszkody wodnej, pierwsza pomoc przedmedyczna). Zawodnicy musieli pokonać trasę z karabinkiem, magazynkami, plecakiem dociążonym do 15 kg oraz wodą, której waga nie wliczała się jednak do wymaganego ciężaru. Dodatkowo startujący żołnierze mogli korzystać wyłącznie z mapy i kompasu. Zabronione było używanie nawigacji satelitarnej etc.

Zmagania odbywały się w terenie górzystym, poprzecinanym licznymi lejami krasowymi. Marsz odbywał się w palącym słońcu. Wystartowałem o godzinie 6 rano. Wówczas było 14 stopni. Po dotarciu do mety, około godz. 12:30, temperatura w cieniu wynosiła 28,5 stopnia - mówi kpr. Dariusz Zduńczyk. Jednym z najbardziej wymagających zadań był rzut granatem z pozycji leżącej do celu. Ta konkurencja była na 20 km trasy, a zmęczenie dawało się już we znaki - dodaje.

Ostatecznie marsz ukończyło ponad 50 zawodników na 75 startujących. Z polskiej reprezentacji kapral Zduńczyk zajął najwyższą lokatę: trzecie miejsce w klasyfikacji zagranicznych zawodników oraz ósme miejsce w klasyfikacji generalnej. Najbardziej jestem zadowolony z ósmego miejsca w klasyfikacji ogólnej zawodów. Zwłaszcza, że startowali w nich m.in. żołnierze jednostek specjalnych, czy wojsk powietrzno- desantowych.

Większość zawodników brała udział kolejny raz - podkreśla kpt. Zduńczyk.

Zawody odbyły się dniach 21-27 maja w okolicach miejscowości Slunj. Była to jedenasta edycja. Marszobieg odbywał się 25 maja. Dzień wcześniej odbyło się strzelanie kwalifikacyjne ustalające kolejność startu. Przed zawodami żołnierze przeszli szkolenie zapoznawcze z broni strzeleckiej.

Poza gospodarzami startowali żołnierze z Polski, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czech, Kosowa, Słowenii i USA.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%