Zamknij
REKLAMA

Zbliża się teatralna Walizka [PROGRAM]

13:59, 02.06.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

W dniach 10-13 czerwca Łomża ponownie zostanie zawładnięta przez teatr. W tym okresie odbędzie się w naszym mieści 34. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka. Impreza będzie miała charakter międzynarodowy i po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa powraca do formuły konkursowej. Nie zabraknie także okołofestiwalowych spektakli plenerowych, uwielbianych przez mieszkańców.

Podczas konferencji prasowej promującej tegoroczny festiwal, prezydent Mariusz Chrzanowski podkreślał, że „Walizka” jest niezwykle ważnym wydarzeniem w naszym mieście, stanowiącym jego wizytówkę, a dla mieszkańców kulturalną ucztę i możliwość spotkań z teatrem.

 W tym roku festiwal połączyliśmy z obchodami Dnia Miasta, dlatego zaproszone przez nas delegacje z zagranicznych miast partnerskich z Bułgarii, Litwy i Ukrainy, które zdecydowały się przyjechać, będą miały możliwość oglądania spektakli na najwyższym poziomie. Naszym gościom chcemy bowiem pokazać to, co mamy najlepsze – powiedział prezydent Mariusz Chrzanowski.

Zaprosił również mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w festiwalowych spektaklach.Również dyrektor Teatru Lalki i Aktora podkreślał, że bardzo zależy mu na licznej obecności mieszkańców w Festiwalu.

 Po okresie głodu kulturalnego otwieramy się, a festiwal zawsze organizowany jest z myślą o mieszkańcach Łomży i okolic, dlatego sądzę, że warto będzie w tych spektaklach uczestniczyć. Wszystkie wydarzenia w tym roku są bezpłatne, dlatego zachęcam do kontaktu z teatrem, by zarezerwować miejsca – mówił dyrektor Jarosław Antoniuk dodając, że niektóre spektakle są już prawie w całości zarezerwowane.

W nurcie konkursowym zaprezentowanych zostanie siedemnaście spektakli. Część z nich powstała w Rosji, Hiszpanii, Białorusi, Argentynie, Izraelu, Słowenii, Holandii, Słowacji, Portugalii i na Litwie.

Teatry zagraniczne zawsze dodawały kolorytu festiwalowi i naszemu miastu, dlatego bardzo żałuję, że w tym roku fizycznie do nas nie przyjadą. Ze względu na pandemię zostaną one zaprezentowane online w nowo wybudowanej Hali Kultury – powiedział dyrektor Jarosław Antoniuk.

Natomiast zaproszone zespoły z Warszawy, Kielc, Łodzi, Katowic, Gdańska i Poznania zagrają na żywo.

Poziom tegorocznego festiwalu powinien być bardzo wysoki, gdyż mieliśmy bardzo wiele ciekawych zgłoszeń. Ponadto kwalifikując  zespoły do nurtu konkursowego mogłem dobrać także te, które ze względu na pandemię nie mogły do nas dojechać w ubiegłym roku– poinformował dyrektor Antoniuk.

Dodał, że integralną częścią przeglądu jest plenerowy, interdyscyplinarny nurt „Moje miasto”, w ramach którego można będzie obejrzeć interesujące wydarzenia pozakonkursowe. Wystąpią: Teatr Klinika Lalek z Wolimierza, Teatr Nikoli z Krakowa, Teatr Mimo z Warszawy, Teatr Ewolucji Cienia z Poznania, Teatr Muzikanty z Katowic, Teatr na Walizkach z Wrocławia. Będą one prezentowały się na dziedzińcu Katedry, na ul. Długiej oraz w amfiteatrze przy ul. Zjazd.  Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa „Psychologia głębi lalki” Jadwigi Mydlarskiej – Kowal. Dyrektor łomżyńskiego teatru życzył wszystkim twórcom i teatrom udanych prezentacji, widzom wielu wrażeń, wzruszeń i radości, które na długo pozostaną w pamięci. Instytucjom i sponsorom podziękował za życzliwość i pomoc w realizacji Festiwalu Walizka. Podziękował także prezydentowi Mariuszowi Chrzanowskiemu za rekomendowanie tego wydarzenia i coroczne, aktywne uczestnictwo z całą rodziną jako widzowie.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

HejHej

0 0

Cały rok z dziećmi czekamy na Walizkę 14:34, 02.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%