Gwara kurpiowska z jest jednym z najlepiej zachowanych w Polsce dialektów. Tworzy bogactwo kulturowe Puszczy Zielonej, wyróżniając Kurpiowszczyznę na tle innych regionów.
To właśnie promocji spuścizny kurpiowskiej służył projekt "Gwara kurpiowska – język miłości" realizowany przez Fundację L. Chodziło o znalezienie wspólnego mianownika między słowem a uczuciem ukrytym w dawnej obyczajowości. Przestrzenią łączącą wymienione elementy okazały się pieśń i muzyka.
W dzisiejszym odcinku posłuchamy pieśni "Było nie chodzieć". Jest to typowy utwór z kurpiowskiego wesela. Była śpiewana gdy orszak pana młodego podjeżdżał na podwórko panny młodej. O tym i innych zwyczajach możecie posłuchać w najnowszym odcinku "Gwary kurpiowskiej".
Zgodnie z ideą projektu powstało pięć filmów, na których regionalista Witold Kuczyński dokonał analizy wybranych pieśni kurpiowskich przekazywanych w tradycji ustnej. Folklorysta, Prezes Towarzystwa Kurpiowskiego "Strzelec", do tego instruktor zespołu ludowego "Carniacy" i autor książki "Nasze Dziedzictwo" przybliżał ukryte w pieśniach wątki miłosne i obyczajowe, wyjaśniał znaczenia słów i obrzędów, a nade wszystko przybliżał zapomniane brzmienie archaicznej gwary kurpiowskiej. W drugiej części każdego z materiałów wystąpili członkowie Kapeli Miód na Serce – Agnieszka Zielewicz, Paweł Zielewicz i Paweł Dąbkowski. Wykonali wspomniane pieśni i melodie w składzie instrumentalnym charakterystycznym dla Kurpiowszczyzny przełomu XIX i XX wieku. Wybrzmiały zapomniane instrumenty – lira korbowa, basetla, baraban, czy skrzypce wiejskie.
Warto wspomnieć, że większość instrumentów została przez 80 letniego lutnika amatora Piotra Sikorę w jego wiejskiej szopie. Surowe brzmienie skrzypiec i liry korbowej wydawało się być idealnym tłem muzycznym dla dawnych historii opowiadanych przez regionalistę Witolda Kuczyńskiego.
Projekt realizowany przez Fundację "L" w ramach konkursu: Otwarty konkurs ofert na realizację w 2021 roku zadań publicznych należących do Województwa Podlaskiego w sferze działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego oraz w sferze zadań: podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej ogłoszonym przez: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego - (Konkurs:Mniejszości -Dziedzictwo) Biuro Dziedzictwa Narodowego
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz