Dokładnie 150. lat temu, 23 lutego 1872 roku, zmarł w Łomży Jakub Ignacy Waga, wybitny przyrodnik i botanik, autor „Flory polskiej”, dwutomowego dzieła zawierającego opisy 1061 gatunków roślin z terenu Królestwa Polskiego, profesor szkoły wojewódzkiej, a później gimnazjum łomżyńskiego, który całe dorosłe życie związał z Łomżą.
Uważny badacz znajdzie w naszym Archiwum dużo dokumentów związanych z Jego osobą i chcemy niewielką ich część Państwu zaprezentować - czytamy w mediach społecznościowych Archiwum Państwowego w Białymstoku Oddział w Łomży
Jako ciekawostkę pracownicy archiwum zaprezentowali dokument z 1859 roku, który sporządził Jakub Waga jako "Nadzorca etatowy Szkoły Powiatowej o Pięciu Klasach w Łomży”, a który jest informacją na temat nauczyciela historii i geografii Leona Rzeczniowskiego, autora pierwszej monografii Łomży.
Jakub Ignacy Waga, h. własnego urodził się 25 lipca 1800 r. w Grabowie koło Łomży jako syn Bernarda Wagi i Agaty Gutowskiej. Był bratem Antoniego Wagi, uczonego i botanika - czytamy na portalu historialomzy.pl
Dodatkowo ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim. W 1828 r. wrócił do Łomży, gdzie rozpoczął pracę jako nauczyciel i gdzie w 1833 r. ożenił się z Kornelią Roman, h. Ślepowron. Nauczał języka polskiego, kaligrafii, geografii, historii Polski i historii powszechnej. Poprzez swoją pracę w szkole zyskał duży szacunek wśród swoich uczniów. Jak wspominał go później jeden z jego uczniów – Julian Borzym, był to:
Inspektor już siwy, stary, ogolony, nadzwyczaj ruchliwy, pocierający ciągle czoło i czuprynę, zrobił na nas bardzo dodatnie wrażenie. (…) mąż bardzo uczony, sławny przyrodnik, a szczególniej botanik. W okresie swojej pracy w szkole był wierny postawie patriotycznej, za co został jednym z dwóch łomżyńskich profesorów napiętnowanych przez władze carskie. Niewykluczone, że przyczyniła się do tego również jego nieznajomość języka rosyjskiego, o czym w dalszej części napisał Borzym: Waga, który zupełnie nie umiał po rosyjsku, kazał sobie profesorowi Gontarskiemu nasze cenzury tłomaczyć… - cytuje Juliana Borzyma portal historialomzy.pl
Jakub Waga za swoje zasługi został uhonorowany dwoma pomnikami: odsłoniętym 3 maja 1918 r. w Warszawskim Ogrodzie Botanicznym oraz w 1967 r. w Łomży w parku jego imienia. Wraz z bratem Antonim patronuje Łomżyńskiemu Towarzystwu Naukowemu od momentu jego założenia w 1975 r.
[FOTORELACJA]1230[/FOTORELACJA]
Złożeniem kwiatów pod pomnikiem w parku miejskim przy ulicy Wojska Polskiego i na grobie na cmentarzu przy ul. Kopernika rozpoczęły się w Łomży obchody 150. rocznicy śmierci Jakuba Ignacego Wagi. Były one połączone z inauguracją Roku Ignacego Jakuba Wagi, która odbyła się w Hali Kultury.
Zgromadzonych w Hali Kultury gości spotkania inaugurującego Rok Jakuba Ignacego Wagi powitał sekretarz Towarzystwa Naukowego im. Wagów Jarosław Poteraj. Następnie głos zabrała prorektor PWSIiP dr hab. Sylwia Chojnowska, która podziękowała uczestnikom za przybycie, a tym samym uhonorowanie wybitnego botanika. Przytoczyła również kilka faktów z jego życia, podkreślając pasję autora „Flory Polskiej” – dzieła, które wniosło ogromny wkład w poznanie rodzimej roślinności.
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski w swoim wystąpieniu podkreślał naukowe zasługi Ignacego Jakuba Wagi, ale również jego godną naśladowania postawę patriotyczną. Nawiązał również do działań podejmowanych przez miasto, mających uczcić pamięć tego wielkiego rodaka – rewitalizacji Parku im. Jakuba Wagi w Łomży, muralu przedstawiającego jego postać, czy planach organizacji przeglądu filmów o tematyce przyrodniczej.
- To niezwykle ważne, że dziś po 150 latach od śmierci tego związanego z Łomżą wybitnego naukowca, możemy korzystać z jego dorobku. Jesteśmy z tego niezwykle dumni. – mówił prezydent.
W ramach inauguracji Roku Ignacego Jakuba Wagi można również było wysłuchać wykładu popularyzatorskiego i prelekcji.
Jednym z punktów rocznicowych obchodów jest także wystawa przygotowana z okazji 150. rocznicy śmierci Jakuba Wagi , którą można oglądać w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej, przy ul. Długiej w Łomży oraz na stronie internetowej placówki.
Organizatorem wydarzenia upamiętniającego Jakuba Wagę było Towarzystwo Naukowe im. Wagów, a współorganizatorami Urząd Miejski w Łomży, Gmina Grabowo, Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz