Wczoraj w Łomży odbyło się podsumowanie projektu "Regionalne Innowacje Społeczne – Centra Integracji Społecznej" . Głównym celem projektu jest zwiększenie do 31.03.2022r. aktywności społecznej i zawodowej 700 osób ( 400 kobiet i 300 mężczyzn) zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, pozostających bez zatrudnienia, zamieszkujących na terenie woj. Podlaskiego, poprzez usługi reintegracji społeczno-zawodowej.
Regionalne Integracje Społeczne to projekt realizowany przez miasto Łomża, przy współpracy z miastem Kolno oraz powiatami zambrowskim, siemiatyckim, wysokomazowieckim, hajnowskim, gminą Boćki oraz Fundacją Forum Inicjatyw Rozwojowych. Włączają się w to Powiatowe Urzędy Pracy, Ośrodki Pomocy Społecznej, a łącznie to 26 instytucji.
Jest to projekt wspierający przede wszystkim inwestycję w człowieka, która idzie w takim wymiarze, żeby tych ludzi którzy nie radzą sobie w życiu zawodowym można było wspierać. Urząd Marszałkowski przeznaczył na to 20 milionów złotych. To jest przede wszystkim aktywizacja zawodowa, społeczna ludzi, którzy formalnie nie mogą sami wyjść z trudnej sytuacji braku zatrudnienia. Są odpowiedni ludzie wykształceni w tym kierunku i dzisiaj na ten temat będziemy rozmawiać, jak dalej można pomagać takim osobom poprzez CISy czy inne agendy integracji społecznej. Myślę że efekt powinien poprawić tą sytuację. - powiedział Marek Olbryś
Centrum Integracji Społecznej w Łomży na przestrzeni III naborów zrealizował następujące kursy: kucharz małej gastronomii, pracownik terenów zielonych, krawiec oraz technolog robót wykończeniowych w budownictwie. Podczas prac remontowych na rzecz miasta Łomża uczestnicy wykonali między innymi: mieszkanie chronione, stowarzyszenie „Wspólnota Polska” prace w ogrodzie, Dzienny Dom Seniora, Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Łomży.
Ponadto uczestnicy brali aktywny udział w wydarzeniach kulturalnych między innymi był to udział w IX Podlaskich Targach Ekonomii Społecznej, akcje charytatywne i społeczne m. in.: sprzątanie lasu, zbieranie nakrętek „Odkręcajmy dla hospicjum”, czy w akcji koszyczek Wielkanocny.
Sukces jest wspólny. Zależy on między innymi od współpracy wielu instytucji, które pomogły osobom, znajdujących się często w bardzo złej sytuacji na rynku pracy. Projekt przewidywał wsparcie w postaci aktywizacji społecznej i zawodowej nauki zawodu, a także pośrednictwo w podjęciu zatrudnienia. Jesteśmy po pierwszej edycji realizacji projektu, a efekty są bardzo dobre - mówi Dariusz Budrowski
Wskaźniki dotyczące mówią same za siebie. Uczestnicy projektu znajdują pracę i dobrze sobie radzą w nowej sytuacji.
0 0
Świetną pracą zespołowa. Gratuluję ?