Zamknij
11:56, 11.08.2021

Na wzgórzu nad Narwią w Nowogrodzie stoi pomnik - czołg T-34. Zna go praktycznie każdy mieszkaniec naszego regionu. Nie każdy zna jednak jego historię. Pomnik został postawiony z okazji 30. rocznicy PRL-u i odsłonięty w dniu 14.09.1974 roku.

Warto podkreślić, że obecnie świętujemy i upamiętniamy raczej dzień, kiedy PRL się zakończył. Jednak ten  kontrowersyjny pomnik nadal stoi i przyciąga turystów.

Chyba z naszego regionu, które w dzieciństwie nie miały zdjęcia przy lub na czołgu w Nowogrodzie są w mniejszości. 

Jaka jest jego historia?

Czołg T-34 podczas II wojny światowej odegrał bardzo ważną rolę – był główną siłą Armii Czerwonej. Pomimo tego, że w 1940 roku na polu walki był uważany za najlepszy pojazd opancerzony na świecie, w połowie wojny stracił tę pozycję na rzecz swoich przeciwników, nie tracąc na skuteczności. 

Czołgi T-34-85 zachowane w Polsce można podzielić na dwie grupy: radziecka produkcja wojenna i polska powojenna produkcja. Te produkcji wojennej możemy podzielić na te, które walczyły wraz z polskim wojskiem w trakcie drugiej wojny oraz te zakupione przez Polskę na przełomie lat 40-tych i 50-tych ubiegłego wieku.

Najrzadsze i najciekawsze są te produkcji wojennej służące w polskich Brygadach Pancernych. 

Zastanawialiście się jaki czołg jest wyeksponowany w Nowogrodzie?

 T-34-85 wyprodukowany w grudniu 1944 roku w zakładach nr. 112. Czołg w bardzo fajnym stanie, świeżo po remoncie. Brak wielu warstw farby pozwolił na łatwe odczytanie numeru fabrycznego: 412815 Okazuje się, że to czołg dostarczony w drugiej transzy ( styczeń/luty 1945 ) do 4 Brygady Pancernej z 1 Korpusu Pancernego. Oznacza to, że to weteran walk pod Budziszynem - jeden z niewielu czołgów 4 Brygady, który przetrwał te walki - czytamy na profilu  "Pancerne Wraki w Polsce" w mediach społecznościowych 

Projekt i konstrukcja czołgu były stale modernizowane. Poprawiono jego skuteczność i zmniejszono koszty produkcji, a po 1945 roku był tak powszechnie użytkowany przez wojsko, że doprowadziło to produkcji późniejszych T-44, T-54 i T-55, które używane były przez wiele lat po wojnie.

Czołg jest widoczny po przekroczeniu mostu na Narwi, powyżej bunkra obrońców Nowogrodu z 1939 roku.

 

Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz