Zamknij
REKLAMA
11:36, 07.01.2022

Dzisiaj rano ruszyła kolejna akcja poszukiwawcza w której tym razem bierze udział grupa strażacka z OSP Niegoszowice z małopolski.

17-letni Jakub po raz ostatni widziany był 29 grudnia 2021 roku w Jednaczewie. Nastolatek ma ok. 175 cm wzrostu, jest szczupły, ma krótkie włosy w kolorze ciemnego brązu. Po wyjściu ubrany był w: czarną kurtkę z pasem koloru szarego w okolicach klatki piersiowej. Ciemne spodnie. Czarne buty z białą podeszwą. Może mieć na sobie czarną czapkę zimową zakładaną na uszy. Posiada przy sobie telefon komórkowy oraz słuchawki. Na szyi ma srebrny łańcuszek z krzyżykiem

Dzisiaj działania prowadzone są  przez koordynatora operacji lotniczych Wojciecha Góreckiego. Zespół specjalizuje się w misjach profesjonalnymi dronami w oparciu o teledetekcję i fotogrametrię także w celu poszukiwaniach osób zaginionych.

Grupa doświadczonych pilotów-strażaków przyjechała do Łomży i rozpoczęła dziś pracę.

Nie chcemy aby na danym terenie, który chcemy skanować znajdował się ktoś nieuprawniony dlatego nie informowaliśmy wcześniej o dokładnych miejscach działań. Te miejsca znają natomiast odpowiednie służby - powiedział nam Wojciech Górecki W ramach działań stworzone zostaną autonomiczne misje dronami z kamerami 6K i 8K. Drony wykonają setki zdjęć w wysokich rozdzielczościach z określonych dla danego terenu wysokości przy ustalonych parametrach lotu.

Zdjęcia i utworzone mapy zostaną niezwłocznie przekazane do GOPR Karkonosze, która zaoferowała pomoc w analizie dokumentacji fotograficznej terenu z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania SARUAV opartego na sztucznej inteligencji.

W oparciu o modelowanie, oprogramowanie jest w stanie wskazać potencjalne kształty i elementy nie pasujące do paternów danego terenu, którymi może być człowiek, z oznaczeniem dokładnych punktów lokalizacyjnych.

Chcemy wykorzystać technologię, z której na co dzień korzystamy w górach by pomóc w poszukiwaniach Jakuba Szerszniewa – powiedział Piotr Zamorski z GOPR – będziemy współpracowali „z Łomżą” zdalnie w tym zakresie.

 

Grupa działa w ramach wolontariatu i swoich ćwiczeń, jednak pozyskane dane i mapy przekaże do analizy odpowiednim służbom lokalnym. Będzie je można wykorzystać także do innych celów np. dotyczących topografii terenu – powiedział Wojciech Górecki z OSP Niegoszowice.

Wszystkie osoby mogące pomóc w ustaleniu miejsca pobytu zaginionego prosimy o kontakt osobisty lub telefoniczny z najbliższą jednostką Policji – pod numerem telefonu 47 717 1212 lub alarmowym 112. Policjanci sprawdzają szczegółowo każdą przekazaną informację.

 

REKLAMA
Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]
REKLAMA

komentarz (4)

Gość Gość

1 0

Nie rozumiem dlaczego cały czas trwają poszukiwania ciała? Skąd pewność, że chłopak nie żyje? Może poprostu uciekł z domu, może warto rozszerzyć poszukiwania na Polskie? 17:08, 07.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MM

4 0

Tak naprawde nie ma chyba dowodu na cokolwiek. W internecie mozna przeczytac różne rzeczy ale tak naprawde nie wiadomo co sie stalo z tym chlopakiem. Ostatnie logowanie rzeka. Moze tel. wyrzucił do wody. Może uciekł moze zostal uprowadzony wszystko może. Przykra sprawa. Pozostaje nadzieja. Obys wrócił caly i zdrowy. 17:52, 07.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EE

0 0

Oby ta historia zakonczyła się szczęsliwie 23:10, 07.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KarkonoszankaKarkonoszanka

0 0

Trzymam kciuki za szczęśliwe zakończenie poszukiwań. Bardzo kibicuję służbą poszukiwawczym, a rodzinie życzę cierpliwości i pozytywnego myślenia, wierzę, że Kuba się odnajdzie cały i zdrowy. 17:21, 09.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA