Zamknij
10:09, 06.09.2021

Prace konserwacyjne na Starym Rynku w Łomży zostały wznowione z początkiem sierpnia. Wcześniej zostały wstrzymane  powodu braku porozumienia z Podlaskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Dzisiaj zmiany widoczne są gołym okiem.

Podczas czerwcowego spotkania prezydenta miasta Mariusza Chrzanowskiego z konserwatorem, udało się dojść do konsensusu i dzięki temu można było wznowić działania w ramach tej inwestycji. Starówka coraz bardziej przypomina docelowy plac. 

Przypomnijmy, że zmieniona według wskazówek konserwatora zabytków koncepcja została przedstawiona podczas spotkania w październiku 2020 roku w Białymstoku. 

Mimo wstępnych ustaleń naniesiono kolejne uwagi, które dotyczyły przede wszystkim pozostałego zakresu dokumentacji projektowej, a w szczególności wprowadzenia dodatkowych elementów zieleni, których nie było w zatwierdzonym przez konserwatora zabytków projekcie z 2019 roku.

Projekt został zatwierdzony i poznaliśmy ostateczną wersję tego jak będzie wyglądał Stary Rynek. W porównaniu do wcześniejszych planów, pojawią się na nim nasadzenia zieleni. Na Rynku pojawi się 15 starych gatunków drzew - mówiła w połowie sierpnia prof. Małgorzata Dajnowicz - Podlaska Wojewódzka Konserwator Zabytków. 

Ostateczny kształt Starego Rynku będzie zgodny z oczekiwaniami mieszkańców.  

Na Starym Rynku pojawi się również pomnik Księcia Janusza. Będzie on miał inne miejsce w porównaniu do pierwotnej wersji projektu. Jego położenie zostało nieznacznie przesunięte ze względu na ochronę reliktów archeologicznych.

Dzisiaj w sercu Łomży możemy zobaczyć już uporządkowany plac, który czeka na nasadzenia oraz dalsze etapy rewitalizacji. 

REKLAMA
Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz