Zamknij
REKLAMA

Ruszyły prace na drodze Wizna - Jedwabne

10:19, 02.07.2021 | Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
Skomentuj fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
REKLAMA

Rozpoczął się gruntowny remont drogi powiatowej Wizna - Jedwabne. Z pierwszym etapem prac zapoznał się wicemarszałek Marek Olbryś wraz ze starostą łomżyńskim Lechem Markiem Szabłowskim, burmistrzem Jedwabnego Adamem Niebrzydowskim, wójtem Wizny Mariuszem Soliwodą oraz samorządowcami powiatu i gmin.

Realizujemy tu pilotażowy program, w którym samorząd województwa włącza się ze wsparciem inwestycji drogowych powiatów i gmin, którym trudno byłoby poradzić sobie samodzielnie. To wyjątkowo cenna i pilna inicjatywa, bo droga Jedwabne - Wizna ma znaczenie zdecydowanie większe niż tylko na poziomie powiatu, a przy tym jest tak zdegradowana, że nie sposób było dłużej czekać z remontem. Łączy dwie duże gminy powiatu łomżyńskiego, a także stanowi element najkrótszego szlaku np. z Kolna do Białegostoku - mówił wicemarszałek Marek Olbryś.          

Inwestycja ta to jeden z pierwszych w kraju, a pierwszy w województwie  przykład  "montażu finansowego" z udziałem rządowego Funduszu Dróg Samorządowych oraz samorządów aż trzech szczebli - województwa podlaskiego, powiatu łomżyńskiego oraz gmin Jedwabne i Wizna. Jak poinformował starosta Lech Marek Szabłowski z blisko 13,1 miliona złotych kosztów kontraktu (ponad 11,5 kilometra), prawie połowa pochodzi z FDS, 20 procent z budżetu województwa, a po 10 procent wykładają samorządy powiatu oraz obu gmin.

Wierzę, że za około rok użytkownicy będą się cieszyć z solidnej i bezpiecznej drogi - powiedział starosta Lech Marek Szabłowski.

Burmistrz Adam Niebrzydowski i wójt Mariusz Soliwoda są zgodni, że droga łącząca ich miejscowości, nieremontowana od 30 czy 40 lat, była stale jednym z głównych tematów próśb i apeli mieszkańców.

Cieszę się, że mogliśmy skorzystać w tej sprawie z instrumentów rządowych i dołożyć do tego zgodną współpracę samorządów - stwierdził Adam Niebrzydowski. - Traktuję to już w kategoriach sukcesu, a pełny będzie oczywiście po zakończeniu prac - dodał Mariusz Soliwoda.  

Zgodnie z kontaktem,  droga Wizna - Jedwabne ma być gotowa do listopada 2022 roku, ale samorządowcy spodziewają się, że już kilka miesięcy wcześniej  wjadą na nią pojazdy. Będzie miała sześć metrów szerokości (obecnie pięć), pobocza. Powstaną chodniki w miejscowościach i wszelkie niezbędne obiekty inżynieryjne.

Zarządzający drogami powiatowymi w Łomży Krzysztof Święcki i kierownik budowy Witold Gołaszewski poprosili użytkowników tej trasy o cierpliwość i wyrozumiałość. Przez najbliższych kilkanaście miesięcy czekają na drodze Wizna - Jedwabne utrudnienia, odcinki z ruchem wahadłowym, a zapewne także okresowe objazdy.

(Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%