Zamknij

Gmina Jedwabne z dotacją na odnawialne źródła energii

09:36, 18.01.2022 | źródło: Wrota Podlasia
Skomentuj fot. Wrota Podlasia
REKLAMA

Mieszkańcy gminy Jedwabne będą mogli korzystać z odnawialnych źródeł energii. 

– W historii naszej gminy to drugie tego typu przedsięwzięcie. Przedsięwzięcie, na które wszyscy bardzo czekają, które bardzo poprawi komfort życia ludzi. Pan marszałek dotrzymał słowa i dzięki temu możemy realizować ten projekt – mówił Adam Niebrzydowski, burmistrz Jedwabnego.

Projekt tego samorządu zakłada budowę 77 mikroinstalacji: 46 instalacji paneli fotowoltaicznych (w tym 27 na terenie wiejskim) oraz 31 instalacji kolektorów słonecznych (w tym 23 na terenie wiejskim). Koszt przedsięwzięcia to prawie 2 mln zł. Dotacja w tym przypadku to niemal 1,4 mln zł.

– To szalenie istotne dofinansowanie dla mieszkańców miast i gmin. Dlatego, że im więcej takich instalacji, tym mniej zanieczyszczenia środowiska, mniejszy ślad węglowy – mówił o projektach wicemarszałek Olbryś.

Ponad 120 mln zł na OZE

Nabór w konkursie na dotacje do odnawialnych źródeł energii realizowanym przez samorząd województwa był prowadzony pomiędzy końcem grudnia 2019 r. a końcem lutego kolejnego roku. W jego ramach można było starać się o dotacje na niewielkie instalacje, montowane w gospodarstwach domowych mieszkańców poszczególnych gmin i miast.  

Pierwotna konkursowa pula unijnych funduszy na ten cel, wynosząca 30 mln zł, szybko okazała się niewystarczająca, wobec dużego zainteresowania ze strony samorządów. W związku z tym budżet w ciągu minionego roku był wielokrotnie zwiększany. Ostatecznie wyniósł 123,3 mln zł, a dotacje otrzymały kolejne projekty z listy rezerwowej. Dzięki decyzjom zarządu województwa z dofinansowania do instalacji OZE skorzystali do tej pory mieszkańcy łącznie ponad 100 samorządów.

(źródło: Wrota Podlasia )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%