Zamknij

Czy Strażacy OSP będą otrzymywać ekwiwalent? Wypłaty zagrożone?

01:12, 22.01.2022 .źródło: www.prawo.pl Aktualizacja: 10:16, 22.01.2022
Skomentuj

Czy wypłaty dla strażaków OSP są zagrożone? Wśród prawników powstał spór, czy od 1 stycznia 2022 r. gminy nie mają prawa wypłacać ekwiwalentu - podaje prawo.pl.

Jak podaje portal prawo.pl, w opinii dr. Dariusza Kały specjalizującego się w prawie ochrony przeciwpożarowej, od 1 stycznia 2022 r. gminy nie mają prawa wypłacać strażakom ochotnikom ekwiwalentu za udział w działaniach ratowniczych oraz szkoleniach pożarniczych. A dokonanie takiej wypłaty może być uznane za złamanie ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

- Jest to wynikiem uchylenia przez nową ustawę o OSP art. 28, będącego dotychczasową podstawą prawną dla uchwał w sprawie ekwiwalentu oraz braku właściwych przepisów przejściowych. W związku z tym albo ustawodawca podejmie pilną interwencje ustawodawczą, albo wszystkie 2400 gminy muszą natychmiast przyjąć nowe uchwały w sprawie wysokości ekwiwalentów – wskazuje Dariusz Kała, dla portalu prawo.pl

19 stycznia Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej  w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowała oświadczenie w sprawie ekwiwalentu:

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej błędnymi interpretacjami dotyczącymi przyznawania strażakom ratownikom OSP ekwiwalentu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej informuje, że uchwały dot. ekwiwalentu, podjęte przed dniem wejścia w życie ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych tj. 01.01.2022 r. obowiązują nadal, do czasu wydania nowych uchwał (art. 15 ust. 2), nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2022 r. (o czym stanowi art. 48 ustawy). Podkreślamy, że do tego czasu rady gmin są zobowiązane do wydania nowych uchwał.

Informujemy również, że ustawa wprowadza korzystniejsze zasady przyznawania ekwiwalentu, gdyż przysługuje on nawet w przypadku zachowania przez strażaka ratownika OSP prawa do wynagrodzenia.

Ustawa wprowadziła również obowiązek uchwalania wysokości ekwiwalentu nie rzadziej niż co dwa lata. Intencją w tym zakresie było zwrócenie uwagi rady gminy, na konieczność podjęcia rozmów na temat ochrony przeciwpożarowej, w tym wysokości ekwiwalentu. Podczas konsultacji druhowie zwracali bowiem uwagę, że ekwiwalent uchwalany przez radę gminę gminy jest często zbyt niski i niejednokrotnie jego wysokość nie była zmieniana przez wiele lat - czytamy w oświadczeniu.

Prawnicy nie zgadzają się z oświadczeniem. Ich zdaniem jest ono kontrowersyjne. 

- Komenda główna PSP nie uzasadnia swojego stanowiska. To zwykłe zaprzeczenie, na zasadzie nie bo nie – odnosi się do komunikatu dr Dariusz Kała.

Ze stanowiskiem KG PSP nie zgadza się też radca prawny Katarzyna Bieńkowska, jednocześnie wiceprezes OSP w Żychlinie.Chodzi o to, że uchwała nie może działać wstecz. Jeśli gmina podpisze uchwałę dzisiaj to obejmować będzie ona ekwiwalent za akcje od dzisiaj. Gdyby gmina podjęła uchwałę za ekwiwalent wstecz, to może ona zostać zakwestionowana. 

- Zdarzały się już takie uchwały, były do tej pory skutecznie kwestionowane, stąd też obawa. Jeśli nie będzie interwencji ustawodawcy, "płatne" będą wyjazdy od momentu podjęcia uchwały dotyczącej ekwiwalentu. Stąd też, w mojej opinii niezbędna jest interwencja ustawodawcy w tym zakresie. Osobiście myślę, że taka nastąpi – mówi Katarzyna Bieńkowska. 

Radca Prawny Beradeta Wróbel, nie spodziewa się masowego uchylania uchwał, nawet gdyby gminy chciały podjąć je z mocą wsteczną. Potwierdza jednak, że nowe przepisy zostały zredagowane niechlujnie. I na nowe przepisy trzeba patrzeć przez wykładnię celowościową. 

(.źródło: www.prawo.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

StrachStrach

3 0

Nawet tym zabrali co są pierwsi na miejscu wypadku a ja...?? 11:37, 22.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%