Zamknij

Mamy jesień! Policja przypomina i ostrzega

09:32, 23.09.2021 | źródło: KMP Łomża
Skomentuj
REKLAMA

Kolejne lato przeszło do historii, przed nami czas zaopatrywania się w czapki, szaliki i płaszcze. Trendy ubraniowe zmieniają się co roku. Jest jednak coś, co było, jest i będzie modne praktycznie we wszystkich sezonach – rozsądek na drodze, bez tego ani rusz.

Policja przypomina, spadek temperatury, intensywne opady deszczu w połączeniu z niedostosowaną prędkością to zdecydowanie kiepski pomysł. Dlatego na jesień warto w sposób szczególny zadbać o dobry stan techniczny naszego pojazdu oraz ściągnąć nogę z gazu. Nie zapominajmy o niechronionych użytkownikach ruchu drogowego. Każdy z nas porusza się po drogach i każdy ma prawo czuć się bezpiecznie i być bezpieczny – zarówno kierowca pojazdu, pieszy jak i rowerzysta.

Nasze kalendarze nieubłaganie wskazują początek jesieni. Oczywiście, ta pora roku ma wiele zalet, nie da się jednak ukryć, że jest to również początek wymagającego okresu dla kierowców. Spadek temperatury, opady deszczu i mgły mogą okazać nie lada przeszkodą. Jak przetrwać jesień na polskich drogach? Przede wszystkim kierując się rozsądkiem. Wciąż największym grzechem kierowców jest nadmierna prędkości, która niedostosowana do znaków, ale również sytuacji na drodze może okazać się tragiczna w skutkach.

To taki czas kiedy warunki drogowe nie są sprzyjające dla kierowców. Wbrew pozorom, nawet kiedy temperatura jest dodatnia, nawierzchnia może być mokra i śliska. Widoczność dodatkowo ograniczają padające deszcze. Wtedy powinniśmy wzmóc naszą czujność i dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. W taką pogodę szczególnie niebezpiecznym manewrem jest wyprzedzanie. Aby był on wykonany bezpiecznie, musimy mieć pewność, że z naprzeciwka nic nie jedzie. Zadbajmy też o właściwe ustawienie świateł. Zbyt niskie może spowodować, że nie będziesz widział pieszego, a zbyt wysokie że oślepisz innego kierowcę. Jedynie ich prawidłowe ustawienie przyczyni się do zwiększenia twojego i innych bezpieczeństwa.

Pieszych natomiast policja zachęca do korzystania z elementów odblaskowych, które podczas jesiennej szarugi mają szczególne znaczenie dla ich bezpieczeństwa. To jak najbardziej dobry zwyczaj, który sprawi, że jesteśmy bardziej widoczni. Elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego, najpierw oświetlają dół sylwetki pieszego, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej. Piesi muszą również pamiętać, że idąc po poboczu lub po jezdni obowiązani są iść lewą stroną drogi – to podstawowa zasada bezpieczeństwa na drodze!

[ZT]12187[/ZT]

Dobry kierowca to taki, który jest odpowiedzialny, kieruje się zasadą ograniczonego zaufania i dba o swoje i innych bezpieczeństwo. Dbajmy o dobry stan techniczny naszego samochodu, nie lekceważmy prawa i stosujmy się do obwiązujących norm. Natomiast wśród swoich dzieci promujmy mode na odblaski, niech ten zwyczaj na dobre zagości w naszym społeczeństwie. Korzystajmy z odblasków, bądźmy widoczni i świećmy przykładem.

 

(źródło: KMP Łomża )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%