Zamknij
REKLAMA

Zabiegi z udziałem wybitnego kardiologa w Łomży!

10:56, 08.07.2021 | .
Skomentuj fot. pixabay.com
REKLAMA

W minionym tygodniu w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży gościł znany kardiolog – prof. dr hab. n. med. Maciej Lesiak z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Profesor Lesiak, który jest czołowym polskim specjalistą w zakresie kardiologii interwencyjnej, przyjechał na zaproszenie kierownika Pracowni Hemodynamiki dr Grzegorza Horszczaruka, aby wspólnie przeprowadzić zabiegi angioplastyki przewlekłych niedrożności tętnic wieńcowych (PCI CTO).

Tętnice wieńcowe to naczynia krwionośne zaopatrujące mięsień sercowy w tlen i składniki odżywcze. Mają średnicę zaledwie kilku milimetrów i znajdują się bezpośrednio na powierzchni pracującego serca. Jeżeli któraś z nich ulegnie powolnemu zamknięciu w wyniku procesu miażdżycowego, wówczas - chociaż na ogół nie dochodzi do zawału - dany obszar serca staje się niedokrwiony. Zwłaszcza podczas wykonywania wysiłku, kiedy  zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen znacznie wzrasta, sieć drobnych naczyń tworzących tzw. krążenie oboczne nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego ukrwienia. Udrożnienie przewlekle niedrożnej tętnicy wieńcowej pozwala jednak na przywrócenie prawidłowej drogi napływu krwi do mięśnia sercowego i wysiłkowe niedokrwienie ustępuje -  wyjaśnia Dr Horszczaruk

Zabiegi PCI CTO są jednymi z najbardziej skomplikowanych procedur w kardiologii interwencyjnej. Wymagają posiadania wysokospecjalistycznego sprzętu, właściwego zaplecza diagnostycznego, a nade wszystko doświadczonego i odpowiednio wyszkolonego zespołu lekarzy, pielęgniarek oraz techników elektroradiologii. Dzięki obecności profesora Lesiaka możliwe było wykonanie PCI CTO z zastosowaniem najbardziej złożonych technik zabiegowych oraz najnowocześniejszego sprzętu. Mimo trudnej anatomii zmian w tętnicach wieńcowych, wszystkie wykonane zabiegi angioplastyki zakończyły się pełnym powodzeniem. Pacjenci czują się dobrze i zostali już wypisani do domu. Mamy nadzieję, że Odział Kardiologiczny Szpitala Wojewódzkiego w Łomży znajdzie stałe miejsce wśród najbardziej elitarnych krajowych ośrodków kardiologii interwencyjnej, zajmujących się zabiegami udrożniania przewlekłych niedrożności tętnic wieńcowych. Liczymy też na ponowną wizytę profesora Macieja Lesiaka jesienią.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%