Dania to niewielki, ale niezwykle uroczy kraj w Europie Północnej. Zamieszkuje ją niespełna 6 milionów osób. Jest też najmniejszym z państw skandynawskich. Od południa sąsiaduje z Niemcami, od północy przez cieśninę Sund ze Szwecją, chociaż do Królestwa Danii należy zaliczyć również Grenlandię i Wyspy Owcze położone na Atlantyku.
Pierwszymi skojarzeniami jakie przychodzą na myśl o Danii są Kopenhaga, klocki lego, Chans Christian Andersen, Hamlet czy też słynne piwo. Co kraj ten ma jeszcze do zaoferowania? Atrakcje w Danii są dość różnorodne - dobre zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla miłośników historii oraz dla osób szukających spokoju i malowniczych widoków. Jeśli zdecydujesz się na wyjazd do Danii, pewnie odwiedzisz i poznasz przynajmniej jeden z jej pięciu regionów. Poniżej prezentujemy interesujące miejsca oraz atrakcje, jakie możesz w nich zobaczyć.
Każdy z duńskich regionów może zaoferować ciekawe, czasem dość zróżnicowane atrakcje.
Ten region na północy Półwyspu Jutlandzkiego wraz wyspą Nørrejyske i okolicznymi wysepkami jest niezwykle malowniczy. Znajduje się tam przylądek Grenen, najdalej wysunięty na północ punkt skandynawskiej Danii, Råbjerg Mile, czyli największe ruchome wydmy w tej części Europy czy też charakterystyczna latarnia morska Rubjerg Knuje Fyr. Warto odwiedzić też Bulbjerg, wapienny klif znajdujący się w pobliżu cieśniny Skagerrak zamieszkały licznie przez mewy i inne ptactwo morskie.
W tej części Półwyspu znajduje się drugie co do wielkości miasto Danii, Aarhus. Leży ono na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, a jego Stare Miasto, czyli Den Gamle to praktycznie żywy skansen podzielony na trzy części z detalami odtwarzające wygląd domów, ulic i pojazdów kolejno z XIX wieku, dwudziestolecia międzywojennego oraz lat 70. ubiegłego stulecia. Można tam nie tylko spacerować, ale wszędzie wchodzić i rozmawiać z aktorami odtwarzającymi mieszkańców miasta z danej epoki. Warto wybrać się także do Randers, gdzie zwiedzić można muzeum z XIX i XX-wieczną sztuką duńską oraz europejską. Znajdziesz tam także Las Deszczowy Randers, czyli tropikalne zoo ulokowane pod trzema dużymi szklanymi kopułami - największy tego typu obiekt w Europie Północnej. Fanów muzyki może zainteresować replika domu Elvisa Presleya - Memphis Manson, w której ulokowano muzeum poświęcone nie tylko królowi rock’n rolla ale też innemu wielkiemu muzykowi, Johnny’emu Cash’owi.
To obszar kraju, na który składają się południowa, granicząca z Niemcami część Półwyspu Jutlandzkiego, wyspa Fionia, oraz pobliskie mniejsze wysepki. Jedną z jego najsłynniejszych atrakcji, znanych szeroko w świecie jest Legoland - park rozrywki położony w miejscowości Billund. Jednak poza nim, warto zobaczyć tam także najstarsze miasto w Danii, Ribe. Pierwsza wzmianka o Ribe pochodzi z 860 roku, chociaż osada w tym miejscu istniała już w VII wieku. Znajdziesz tam świetnie zachowaną średniowieczną starówkę z ratuszem, zabytkowe kościoły oraz pełno wąskich, klimatycznych uliczek, po których wieczorami przechadza się Nocna Straż. Wiele zabytków tego miasta związanych jest z Wikingami - znajdziemy je między innymi w Muzeum czy Centrum Wikingów.
Region stołeczny obejmuje mniejszą, północną część wyspy Zelandia wraz z Kopenhagą oraz wyspę Bornholm na Morzu Bałtyckim. Będąc tam, warto zwiedzić oczywiście stolicę Danii, Kopenhagę z jej pałacami Amalienborg i Rosenborg, Ogrody Tivoli, czyli jeden z najstarszych parków rozrywki lub wciąż żywe osiedle hipisów, Christianię.
Dużą atrakcją tego regionu jest też zamek Kronborg znajdujący się w mieście Helsingør nad cieśniną Sund oddzielającą Danię od Szwecji. Forteca ta pochodzi z XV wieku i od początku jej zadaniem była ochrona cieśniny i pobieranie ceł od wpływających na Bałtyk statków. Z zamkiem można kojarzyć też szekspirowskiego Hamleta - akcja tego dramatu dzieje się właśnie tam.
Do tego regionu przynależy południowo-zachodnia część wyspy o tej samej nazwie, a także pobliskie wysepki Lolland, Falster i Møn. Obszar ten może poszczycić się pięknymi, rozległymi plażami, uznawanymi za najczystsze w Europie. Dużą atrakcją jest także XVII-wieczny zamek Holsteinborg nieopodal miasta Skælskør, którego częstym gościem był Chans Christian Andersen, czego dowodem jest świetnie zachowana tam pracownia pisarza.
Jaki środek transportu wybrać, podróżując do tego kraju? To zależy, czy przyjeżdżasz na krótko, czy na dłuższą ilość czasu, czy planujesz zwiedzić tylko jedno miasto, czy też lepiej poznawać całą okolicę. Dania dysponuje wieloma lotniskami - przelot samolotem może być dobrą opcją na weekendowy city break w jednym z jej miast. Jeśli chcesz poruszać się od atrakcji do atrakcji, możesz pomyśleć o podróżowaniu własnym samochodem. Jednak, kiedy zechcesz przyjechać na nieco dłużej i nie wydać zbyt wiele na benzynę, rozważ opcję dojazdu autobusem. Przewoźnik autokarowy Sindbad realizuje przewozy do Danii z wielu miast w Polsce i Europie. Nie czekaj więc, zaplanuj swój wyjazd i przekonaj się na własne oczy, jak pięknym krajem jest Dania.