Zamknij

Jak uniknąć parowania okiem w domu?

art. sponsorowany + 00:00, 22.04.2023 Aktualizacja: 10:16, 04.05.2023

Skraplanie się wody na oknach jest powszechnym problemem w wielu domach, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Woda może osadzać się po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie szyb lub między taflami. Parowanie okien rzadko wynika z wady konstrukcyjnej ram czy przeszkleń. Okazuje się, że przyczyna zjawiska jest prozaiczna: woda osadza się na szybach ze względu na dużą wilgotność panującą wewnątrz budynku i słabą wentylację. Sprawdźmy, jak ustawić okna, żeby nie parowały?

Przyczyny parowania okien wewnątrz budynku

Parowanie okien jest naturalnym zjawiskiem wynikającym najczęściej z różnicy temperatur. Mechanizm jest prosty: wilgotne, ogrzane wewnątrz domu powietrze skrapla się na szybie o niższej temperaturze. Do zjawiska dochodzi najczęściej nocą albo tuż nad ranem, kiedy różnica między temperaturą szyby a jej otoczeniem jest największa. 

Za parowanie okien często odpowiedzialna jest również duża wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Zaleca się, aby poziom wilgotności mieścił się w granicach 40-50%. Kiedy norma zostanie przekroczona, woda osadza się w najchłodniejszym miejscu w pokoju, czyli zazwyczaj na szybie okiennej. Parę na oknach zauważyć możemy w łazience, w której braliśmy długą kąpiel, w intensywnie użytkowanej kuchni lub pokoju, w którym długo suszyło się pranie. Ponadto, z tym problemem często borykają się mieszkańcy nowych lub świeżo wyremontowanych budynków, gdzie tynki i wylewki wciąż parują.

Kiedy okna parują z zewnątrz?

Zauważyłeś, że twoje okna „pocą się” po zewnętrznej stronie? W takim razie to dowód ich wysokiej szczelności, a dokładniej – bardzo niskiego współczynnika Ug. W nowoczesnych, dopracowanych konstrukcyjnie oknach przez całą stolarkę ulatnia się minimum ogrzanego powietrza. Z tego powodu szyba znajdująca się od zewnątrz nie nagrzewa się. Różnica temperatur między obiema warstwami szkła staje się przyczyną skraplania się wody na chłodniejszej tafli. Problem ten nie dotyczy okien starszego typu. Ogrzane powietrze ucieka wówczas przez drobne nieszczelności, ogrzewając tym samym zewnętrzną część okna.

Dlaczego okna parują od środka?

Okna nowoczesnego typu wyposażane są w trójwarstwowy pakiet szybowy. Między warstwami szkła znajdują się specjalne metalowe ramki oraz gaz szlachetny zwiększający parametry termoizolacyjne. Nawet nieznaczne zamglenie powstałe między szybami oznacza wadę konstrukcyjną. Nieszczelne okna nie tylko zakłócają estetykę wnętrz i fasady budynku, ale również są źródłem strat ciepła. Jedynym sposobem na uporanie się z problemem parowania okien jest wymiana pakietu szybowego lub całego okna. Przed podjęciem jakichkolwiek kroków należy skonsultować się z producentem okien lub specjalistą z salonu sprzedaży. 

Jak ustawić okna, żeby nie parowały? Sprawdzamy!

Podstawowym czynnikiem zapobiegającym parowaniu okien jest zadbanie o odpowiednią wentylację. Najprostszym sposobem na szybkie pozbycie się nadmiaru wody z pomieszczenia jest uchylenie okna. Warto wiedzieć, że innowacyjne okna skonstruowane są w taki sposób, aby zapewniały optymalną wymianę powietrza bez konieczności otwierania skrzydła. Zastanawiasz się, jak ustawić okna, żeby nie parowały? Podstawową funkcją montowanych obecnie okien jest mikrowentylacja. Ustawione w ten sposób skrzydło nie jest dociśnięte do ramy okiennej, co umożliwia delikatne odprowadzanie wilgoci i wentylowanie pomieszczenia. Funkcja jest przydatna szczególnie w okresie zimowym, kiedy otwarte okno powoduje szybkie wychładzanie się pomieszczenia.

Nie chcesz, żeby okna w nowym domu parowały? W takim razie zamontuj przy nich nawiewniki, czyli niewielkie urządzenia montowane bezpośrednio w oknach albo w ścianie. Ich zadaniem jest zapewnienie kontrolowanego przepływu powietrza z zewnątrz do wewnątrz budynku. Nawiewniki, zwane również nawietrzakami, działają automatycznie, ale nie wymagają zasilania elektrycznego. Z tego powodu koszty ich eksploatacji są znikome. 

Nawiewniki dzielą się na kilka typów:

  • higrosterowane – sterowane automatycznie, bez ingerencji człowieka. Mechanizm regulatora oparty jest na pracy higrometru, czyli urządzenia mierzącego poziom wilgotności. Wymiana powietrza dostosowana jest do jej poziomu w pomieszczeniu;
  • ciśnieniowe – ich pracę reguluje różnica ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku. Specjalna blokada uniemożliwia zbyt mocne rozwarcie nawietrznika pod wpływem silnego wiatru;
  • ręczne – sterowane manualnie przez użytkownika.

Zadbaj o swoje zdrowie!

Pamiętaj o tym, że zbyt duża wilgotność powietrza skutkuje nie tylko osadzaniem się pary na szybach. Brak zdecydowanych działań w tym zakresie może sprawić, że na ścianach zacznie pojawiać się grzyb i pleśń. W pomieszczeniach o dużej wilgotności szczególnie szybko rozwijają się bakterie i namnażają inne szkodliwe drobnoustroje, co negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie domowników oraz stan techniczny budynku. O stały dopływ świeżego powietrza szczególnie powinni zatroszczyć się alergicy, osoby cierpiące na astmę i inne choroby układu oddechowego. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%