Zamknij

Marzy Ci się góralski dom? Warto rozważyć panele dachowe REGLE

14:47, 27.10.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:09, 27.10.2021

Przydrożne karczmy, weekendowe domy nad jeziorem czy wille pod lasem na przedmieściach - domy w stylu góralskim, spotykane poza Podhalem, przestały dziwić. Mają niepowtarzalny charakter, a jednocześnie odpowiadają modzie na prostotę. Co sprawia, że zwykły dom nabiera góralskiego stylu?

Moda na styl góralski

Pierwsze skojarzenie z domem góralskim? Dom z bali, z romantycznym widokiem na porośnięte lasami wzgórza, słoneczniki w ogrodzie i pasące się owce, oglądane z wygodnego fotela na obszernej werandzie. Ten obraz rozpowszechniła polska literatura z końca XIX wieku, utrwaliła trwająca przez kolejne dziesięciolecia „moda na Zakopane”, a odświeżyły ją turystyczne foldery promujące piękne hotele i wille z górskich regionów.

Głównym budulcem domu góralskiego jest drewno. Domy drewniane znane są ze swoich prozdrowotnych właściwości (korzystny mikroklimat), jednak rosnąca świadomość ekologiczna oraz wysoka cena wysokojakościowego drewna każe wielu inwestorom skrócić wodze fantazji i zwrócić się ku rozwiązaniom, które pozwalają na nawiązanie do stylu góralskiego, a nie jego wierne kopiowanie. Bale są zastępowane murowanymi ścianami z drewnianymi dekoracjami na elewacji, kamienną podmurówkę zastępują kamienne płytki elewacyjne, a drewniany gont - blachodachówki. Dom inspirowany góralszczyzną, wybudowany w sąsiedztwie drzew, pagórków czy jeziora idealnie wtapia się w naturę i staje się urokliwym elementem krajobrazu.

Dach w stylu góralskim

Charakterystycznym elementem góralskiego stylu w budownictwie jest dach. W pierwowzorach uwagę przykuwają rozbudowane dachy pokryte drewnianym gontem, z ozdobnymi kominami i mocno wysuniętymi okapami. Góralski dach ma duży kąt nachylenia, który ma praktyczne znaczenie w klimacie podgórskim - chroni przed zaleganiem śniegu.

W odpowiedzi na nieprzemijającą modę na zabudowę regionalną producenci pokryć dachowych proponują wysokiej jakości materiały, które wpisują się w tę stylistykę. Panel dachowy REGLE firmy Pruszyński łączy kilka zalet. Przede wszystkim idealnie odtwarza efekt tradycyjnego gontu drewnianego i dodatkowo dostępny jest w dwóch poliuretanowych powłokach ochronnych, z efektem matowym lub błyszczącym, oraz w kilku naturalnych kolorach (w tym niezwykle modnej czerni i antracycie). Jest również ekonomicznym rozwiązaniem – tańszym niż blachodachówka z posypką i szybkim w montażu, dzięki szerokiej powierzchni krycia. W zależności od wybranej powłoki ochronnej producent daje na blachodachówkę REGLE (dla powłok PURMAT i PURLAK) nawet 50-letnią gwarancję estetyczną i techniczną.

Wiele biur architektonicznych posiada ciekawą kolekcję projektów domów w stylu góralskim, zarówno z prostą, dwuspadową konstrukcją dachu, czyli rozwiązaniem ekonomicznym, jak i domów piętrowych z dachem wielospadowym i doświetlającymi lukarnami. Jeśli marzy ci się dom góralski, a lokalny plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje tego rodzaju zabudowy, pamiętaj, że nie musisz wiernie odtwarzać stylu góralskiego, a czerpać z jego charakterystycznych elementów. Przez właściwy dobór pokrycia dachowego, okien, drzwi i elementów dekoracyjnych, wybudujesz dom przytulny i pasujący do otaczającej natury.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%