Zamknij

Najczęściej zadawane pytania na temat ogrodów wertykalnych

00:00, 21.04.2022 artykuł sponsorowany

Ogrody wertykalne zyskują na popularności. Urasta również wiele mitów na ich temat i trudno jest odnaleźć rzetelne informacje o zielonych ścianach. Tymczasem, nasuwa nam się wiele pytań, które ich dotyczą. Chcąc zgłębić tematykę ogrodów wertykalnych, można skorzystać z naszego krótkiego poradnika.

Co to znaczy: ogród wertykalny?

Ni mniej, ni więcej – najczęściej oznacza to ogród, który zamiast rosnąć w poziomie, wije się w pionie. Rośliny mocowane są do ściany lub innej wertykalnej konstrukcji, aby mogły z nich zwisać liście i kwiaty. Po pewnym czasie okazy tworzą bardzo gęstą wyściółkę. Dzięki temu mamy drugą nazwę ogrodu wertykalnego, czyli zieloną ścianę. Do kompozycji stosuje się kwiaty sztuczne, żywe lub stabilizowane. Czasem łączy się rośliny syntetyczne z żywymi, co daje bardzo ciekawy efekt wizualny.

Jak podlewać ogród wertykalny?

Metody są tutaj trzy. Wedle pierwszej samodzielnie podlewamy rośliny od góry systemu. Musimy zatem wejść na drabinę i uważnie polewać ziemię wodą, tak aby nie rozlać jej na liście kwiatów położonych niżej. Druga opcja to zakup systemu nawadniania z obiegiem otwartym (bezpośrednie podłączenie do ujęcia wody i kanalizacji) lub otwartym (uzupełniamy wodę w specjalnym pojemniku zbiorczym). Trzecim sposobem jest brak podlewania, jednak może być zastosowany tylko w ogrodach wertykalnych ze sztucznych roślin.

Jakie warunki są najlepsze dla ściany kwiatów w mieszkaniu?

Syntetyczne rośliny odnajdą się wszędzie. Żywe okazy będą zaś trochę grymaśne. Każdy gatunek potrzebuje różnorodnych warunków, a najważniejsze z nich to częstotliwość podlewania, ilość dostępnego światła oraz wilgotność powietrza. Znaczenie ma również temperatura powietrza. Z tego względu należy wybrać rośliny, których potrzeby środowiskowe pokryją się z naszymi możliwościami.

Ile kosztuje ogród wertykalny?

Cenę ogrodu wertykalnego dyktuje przede wszystkim jego wielkość. Im mniejsza kompozycja, tym niższy jej koszt. Ostateczny rachunek podwyższają także dodatki, w postaci systemu automatycznego podlewania lub doświetlania roślin. Później ponosimy także opłaty związane z pielęgnacją: woda, prąd, odżywki, nawozy, czy wymiana zmarniałych okazów. W przypadku ogrodów wertykalnych ze sztucznych roślin płacimy jednorazowo, bez ukrytych kosztów.

Ile wytrzyma ogród wertykalny?

Żywotność roślin zależy w dużej mierze od pielęgnacji i warunków, w których są hodowane. To one determinują szybkość i jakość wzrostu. Trafić się jednak może choroba wirusowa lub nieprzyjazny lokator, które w krótkim czasie wyeliminują nie tylko słabą jednostkę, ale i cały ogród wertykalny. Trzeba się więc liczyć z tym, że żywa zielona ściana nie jest na wieki. Jeśli więc wolimy bardziej pewne rozwiązania, zdecydujmy się na sztuczny ogród wertykalny.

Jak skomponować ogród wertykalny Plantia?

Na początku przydaje się pomiar ściany, na której ma zawisnąć ogród wertykalny. Następnie zdecydujmy, czy zielona kompozycja ma zajmować całą wolną część, czy jej fragment. W tym miejscu warto pomyśleć, na jakich formach nam zależy: proste, owalne, zwieńczone ramą, bardziej szalone lub stonowane itp. Kolejnym krokiem jest wybór koloru. Możemy zdecydować się na zielone kompozycje lub wzbogacone o różnokolorowe kwiaty. W tym momencie zdamy sobie sprawę, że stoimy także przed wyborem rodzaju roślin.

Po przeanalizowaniu powyższych udajmy się na stronę www.plantia.pl, by poznać szczegóły składania zamówienia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%