Zamknij

Pandemia koronawirusa pokazała ogromne braki. Tyle domów nie ma dostępu do szerokopasmowego internetu!

09:51, 08.06.2021 PAP
Skomentuj Na dzień dzisiejszy, około dwa miliony gospodarstw domowych wciąż nie ma dostępu do sieci szerokopasmowej.. Fot. PAP Na dzień dzisiejszy, około dwa miliony gospodarstw domowych wciąż nie ma dostępu do sieci szerokopasmowej.. Fot. PAP

Okres pandemii pokazał, jak ważny jest powszechny dostęp do sieci szerokopasmowej. Dzieci musiały uczyć się z domów, ale wiele z nich miało z tym problem, przez brak dobrego internetu. Analizy mogą szokować. 

Eksperci podkreślają, że choć z punktu widzenia zamożnych społeczeństw europejskich dostęp do sieci może wydawać się oczywistością, 46,4 proc. mieszkańców świata nie korzysta z internetu, a przynajmniej 7 proc. jest w ogóle poza zasięgiem jakiejkolwiek sieci - kablowej lub mobilnej.

- W krajach rozwijających się, online jest tylko 47 proc. a w krajach najmniej rozwiniętych - 19,1 proc. użytkowników

 - czytamy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

W Polsce nie jest dużo lepiej, o czym świadczy okres pandemiczny, w którym zdecydowana większość Polaków musiała korzystać z internetu. Chodzi tu m.in. o uczniów, którzy byli zmuszeni przez na tryb nauki zdalnej.

- W czasie pandemicznego zamknięcia szkół ok. 1,6 mld dzieci musiało uczyć się z domu lub nie uczyło się w ogóle, właśnie ze względu na brak odpowiedniego dostępu do internetu" - argumentują analitycy.

Na dzień dzisiejszy, około dwa miliony gospodarstw domowych wciąż nie ma dostępu do sieci szerokopasmowej. Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy zwraca uwagę, że ponad 1/4 gospodarstw z internetem ma łącze o przepustowości niespełna 30 Mbps.

Aby dostarczać internet satelitarny dla niemal całego globu, 1635 satelitów wykorzystuje sieć Starlink. To prawie 40 proc. wszystkich aktywnych satelitów obecnie krążących wokół Ziemi. Firma SpaceX, która jest właścicielem Starlink ma jednak pozwolenie na wystrzelenie 12 tys. kolejnych obiektów.

Zdaniem analityków realizacja tego celu oznaczałaby wystrzelenie przez jedną firmę większej liczby satelitów niż umieszczono na orbicie od początku historii lotów kosmicznych.

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%