Zamknij

Wypełnione karty do głosowania w BO Łomży. Czy to budzi kontrowersje?

19:03, 20.10.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

Budżet obywatelski jest niczym innym jak demokratycznym procesem, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w mieście w perspektywie kolejnego roku budżetowego.

To mieszkańcy zgłaszają propozycje zadań do budżetu, które następnie są analizowane przez urzędników pod kątem możliwości realizacji. Następnie propozycje zadań, które pomyślnie przeszły weryfikację poddaje się pod powszechne  i bezpośrednie głosowanie.

Te które osiągnęły najlepszy wynik w głosowaniu, aż do wyczerpania puli środków przeznacza się do realizacji - wpisując je do uchwały budżetowej.

W Łomży w trwającej edycji budżetu obywatelskiego do wyboru są 33 pomysły: 5 w kategorii ogólnomiejskiej, 7 w kategorii strefowej, 17 w kategorii osiedlowej oraz 4 zadania zgłoszone w ramach Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. Głosować można tylko jeden raz – wybierając jedno zadanie z każdej kategorii.

W Łomży część mieszkańców dostała wypełnione już karty do głosowania w budżecie obywatelskim. Praktyka mimo, że stosowana od lat wzbudziła kontrowersje. 

Do skrzynek na listy mieszkańców spółdzielni trafiły karty do głosowania z zakreślonymi już zadaniami zgłoszonymi z terenu osiedla. Inicjator tej akcji - powiedział Polskiemu Radiu Białystok przewodniczący Rady Osiedla Nr 11 Piotr Pawłowski dodał również, że chodzi o dotarcie z informacjami o projektach do jak największej liczby mieszkańców.

Takie działania w poprzednich edycjach budżetu zaowocowały wykonaniem wszystkich projektów zgłaszanych z terenu spółdzielni.

W związku z pojawiającymi się kontrowersjami Urząd Miasta wydał oświadczenie dotyczące całej sprawy.

Prezentujemy je w całości poniżej: 

W związku z pojawiającymi się przypadkami dostarczania mieszkańcom wypełnionych kart do głosowania w Budżecie Obywatelskim 2022 r. informujemy, że Urząd Miejski nie odpowiada za formy, w jakich mieszkańcy oraz inne podmioty dystrybuują karty.

Uchwała w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Łomża (Dz. Urz. Woj. Podlaskiego z 2021 r., poz. 1812) określa termin i sposób głosowania na zadania BO,  nie określa natomiast sposobu dystrybucji kart do głosowania wśród mieszkańców. Każdy mieszkaniec kartę do głosowania może znaleźć przy urnie do głosowania, otrzymać ją w Wydziale Kultury, Sportu i Inicjatyw Społecznych Urzędu Miejskiego przy ul. Farnej 1 lub wydrukować ze strony internetowej Urzędu Miejskiego.

Przypominamy, że aby oddany głos był ważny należy spełnić następujące zasady:

- każda osoba głosować może tylko jeden raz;
- w każdej z kategorii zadań (ogólnomiejskie, strefowe, osiedlowe, Młodzieżowy Budżet Obywatelski) można wybrać tylko jedno zadanie;
- przy wybranym zadaniu w rubryce „Wybór” należy postawić znak „X”;
- w karcie należy wpisać swoje imię i nazwisko oraz adres zamieszkania, a także podpisać czytelnie kartę do głosowania (w przypadku głosujących poniżej 16 lat, zgodę na głosowanie musi podpisać rodzic/opiekun prawny) oraz napisać liczbę oddanych głosów na karcie.

W razie wyboru więcej niż jednego zadania w każdej z czterech kategorii, niewypełnienia pól obowiązkowych w karcie lub braku czytelnego podpisu, głos będzie nieważny.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z Regulaminem Budżetu Obywatelskiego głosowanie odbywa się poprzez: wypełnienie interaktywnej karty do głosowania udostępnionej na stronie internetowej www.lomza.pl (http://konsultacje.um.lomza.pl/karta-do-glosowania-dla-mieszkancow-miasta-lomza-na-zadania-do-budzetu-obywatelskiego-2022/) lub włożenie do urny wypełnionej, papierowej karty do głosowania.Urny, do których można wrzucać karty do głosowania dostępne są.:
- w Punkcie Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Łomży, Pl. Stary Rynek 14
- w Szkole Podstawowej nr 5, ul. Polna 40A
- w Parku Wodnym, ul. Wyszyńskiego 15

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

mieszkaniecmieszkaniec

1 1

Nie rozumiem w czym jest problem skoro wszystko jest 'legalnie'. Jeśli trafiłeś na kartę już wypełnioną to się pod nią podpisz albo ją po prostu wyrzuć . Sam na takie losowe rozdanie trafiłem w poprzednim roku. 21:26, 20.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkaniecmieszkaniec

4 1

Nie rozumiem w czym jest problem skoro wszystko jest 'legalnie'. Jeśli trafiłeś na kartę już wypełnioną to się pod nią podpisz albo ją po prostu wyrzuć . Sam na takie losowe rozdanie trafiłem w poprzednim roku. 21:26, 20.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%