Zamknij

Zmarła najstarsza Polka w historii! Rekordzistka długowieczności miała...

15.32, 19.08.2022 Źródło: UM Gliwice
Skomentuj Nie żyje najstarsza Polka w historii. Fot. D.Nita-Garbiec/UM Gliwice
REKLAMA

Nie żyje Tekla Juniewicz - najstarsza Polka w historii, rekordzistka długowieczności Polski. Miała 116 lat.

- Dziś rano, 19 sierpnia, zmarła pani Tekla Juniewicz, najstarsza Polka w historii, rekordzistka długowieczności Polski, najstarsza mieszkanka w historii województwa śląskiego, druga najstarsza osoba na świecie, a przede wszystkim niezwykła kobieta o wielkim sercu i mocnym charakterze - poinformował Urząd Miasta w Gliwicach. 

Przeżyła 116 lat, 2 miesiące i 9 dni. 

Tekla Juniewicz. Najstarsza Polka w historii nie żyje 

Urodziła się 10 czerwca 1906 r. w naddniestrzańskiej wsi Krupsko 40 km od Lwowa, w ówczesnych Austro-Węgrzech (obecnie na Ukrainie, w okresie międzywojennym w województwie stanisławowskim II Rzeczpospolitej). 

Po wybuchu I wojny światowej i śmierci mamy trafiła do szkoły w Przeworsku, którą opiekowała się księżna Lubomirska, a prowadziły siostry Szarytki. W 1927 r. wyszła za mąż za Jana Juniewicza i zamieszkała w Borysławiu. Miała dwie córki – Janinę i Urszulę.

Po II wojnie światowej, w listopadzie 1945 r., wraz z mężem i córkami opuściła terytorium włączone do Związku Radzieckiego i trafiła do Gliwic. W 1980 roku została wdową.

Do 103. roku życia była samodzielna, później zaopiekowały się nią wnuki z którymi mieszkała w Gliwicach-Łabędach.

- Pani Tekla przez całe życie była bardzo aktywna, nie znosiła stagnacji. Lubiła kino, programy historyczne, grę w karty i kwiaty, uprawiała ogródek, dużo czytała. Uwielbiała  towarzystwo i podróże. Bardzo kochała swoją rodzinę, z którą była bardzo związana - podaje gliwicki magistrat.  

(Źródło: UM Gliwice)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%