Zamknij

Kto jest niegodny dziedziczenia przez zmiany w prawie spadkowym?

14:16, 20.12.2023 . Aktualizacja: 14:18, 20.12.2023
Skomentuj Źródło: pixabay Źródło: pixabay
reo

Prawo spadkowe jest częścią prawa cywilnego, które reguluje przejście praw i obowiązków majątkowych po śmierci ich właściciela (spadkodawcy). Prawa i obowiązki majątkowe po śmierci spadkodawcy przechodzą na innych spadkobierców. Dziedziczenie jest ściśle uregulowane przez Kodeks cywilny.

W połowie listopada tego roku weszły ważne zmiany do Kodeksu cywilnego dotyczące m.in. niegodności dziedziczenia i zawężenia kręgu spadkobierców ustawowych. I i II krąg spadkobierców pozostaje nadal taki sam, jednak ważne zmiany zachodzą w III kręgu spadkobierców.

Przed zmianą listopadową był on o wiele szerszy – obejmował również bardzo dalekich krewnych: zstępnych dziadków czy też chociażby stryjecznych i ciotecznych wnuków spadkodawcy itd. Obecnie ten krąg został zwężony, czyli ostatnimi do powołania do spadku będą dzieci i wnuki dziadków.

- Myślę, że to dobra zmiana. Na pewno pozwoli to skrócić czas przebiegu postępowania. Sąd nie będzie musiał szukać bardzo dalekich krewnych, z którymi często jest utrudniony kontakt lub w ogóle go nie ma. – mówi jeden z radców prawnych z warszawskiej Kancelarii LSST.

Jak spadkobierca może zostać niegodnym dziedziczenia?

Do art. 928 § 1 Kodeksu cywilnego wprowadzono dwa nowe punkty odnośnie niegodności dziedziczenia.

Teraz spadkobierca może zostać uznany za niegodnego dziedziczenia przez Sąd, jeżeli uporczywie uchyla się wobec spadkodawcy od obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości np. przez Sąd oraz gdy uporczywie uchylał się od wykonywania obowiązku pieczy nad spadkodawcą np. wynikającego z władzy rodzicielskiej czy małżeńskiego obowiązku wzajemnej pomocy.

Gdy spadkobierca zostaje uznany za niegodnego, jest traktowany tak, jakby nigdy nie dożył otwarcia spadku. Jednakże, spadkodawca może przebaczyć spadkobiercy przez tzw. dostateczne rozeznanie i wtedy nie będzie uznany za niegodnego.

 

Krótką opinię oraz materiał do artykułu udzielił jeden z radców prawnych z Kancelarii prawnej LSST (https://lsst.pl/)

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%