Zamknij

Ząbkowanie. To nie musi boleć!

12:41, 18.07.2022 . Aktualizacja: 11:07, 25.07.2022
Skomentuj fot. Pixabay fot. Pixabay

Ząbkowanie to bardzo trudny czas dla rodziców, a przede wszystkim dla samego maluszka. Warto być na nie przygotowanym i wiedzieć, jak złagodzić objawy.

ZĄBKOWANIE-KIEDY SIĘ ROZPOCZYNA?

U większości dzieci zęby zaczynają się wyrzynać pomiędzy 4. a 8. miesiącem życia. Pierwsze pojawiają się jedynki- przeważnie najpierw dolne, a dopiero potem górne. W wieku trzech lat dziecko powinno już mieć pełny zestaw dwudziestu zębów. Niektóre dzieci zaczynają ząbkować wcześniej, bo już w okolicach 3. miesiąca życia, a inne dopiero wiele miesięcy później.

 

OBJAWY ZĄBKOWANIA

Najczęstsze objawy ząbkowania to: drażliwość, płaczliwość, ślinienie się i związana z tym wysypka na twarzy, obrzęk i uwrażliwienie dziąseł, niechęć do jedzenia, kłopoty ze snem, podwyższenie temperatury do ponad 38 stopni.

Niektóre niemowlęta przechodzą ząbkowanie niemal bezobjawowo, jednak większość odczuwa dyskomfort. Dolegliwości mogą pojawić się u dziecka 3 dni przed ukazaniem się zęba i trwać do 3 dni po jego wyrżnięciu się.

 

SPOSOBY NA BOLESNE ZĄBKOWANIE

Jednym z bardziej skutecznych sposobów na ząbkowanie jest masaż dziąseł. Robimy to, delikatnie uciskając dziąsła dziecka palcem, którym przed momentem dotknęliśmy kostki lodu – zimno ma bowiem właściwości kojące ból. Można też podać dziecku schłodzony w lodówce bezpieczny smoczek, gryzak, łyżeczkę albo pieluszkę tetrową.

Skuteczne są również m.in.  przeciwzapalne herbatki z owoców dzikiej róży (zawierającą witaminę C i przeciwutleniacze, a więc dodatkowo działającą dobrze także na odporność dziecka), łagodzącego rumianku, kocimiętki, a także goździków.

CO TRADYCYJNE SPOSOBY NIE DZIAŁAJĄ?

Jeśli domowe metody na ząbkowanie nie przynoszą rezultatu, można zastosować leki przeciwbólowe zawierające paracetamol lub ibuprofen. Należy jednak pamiętać, że są to farmaceutyki, które nawet stosowane w zalecanych dawkach mogą mieć szereg działań niepożądanych i powinny być podawane ząbkującemu dziecku zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%