Zamknij
REKLAMA

Decyzja o wyborze wariantu łącznika między Via Baltica a Via Carpatia na Podlasiu w marcu 2022 r.

06:19, 09.06.2021 | Źródło: Polskie Radio Białystok
Skomentuj
REKLAMA

W marcu 2022 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podejmie decyzję o wyborze wariantu łącznika między drogami Via Baltica i Via Carpatia na Podlasiu - poinformował we wtorek dyrektor GDDKiA w Białymstoku Wojciech Borzuchowski.

 

Drogowcy pracują nad koncepcją budowy drogi S16, która ma być łącznikiem między drogami Via Baltica i Via Carpatia. Mają powstać w sumie cztery warianty. Pierwotnie drogowcy planowali poprowadzić ten "łącznik" trasą, która od strony Białegostoku łączyłaby Knyszyn z Ełkiem. Powstał też alternatywny wariant, który prowadziłby starą trasą S8 z Białegostoku do Augustowa.

W dyskusji polegającej na budowie drogi ekspresowej S16 na odcinku Ełk – Knyszyn oraz przebudowie drogi krajowej S8 między Białymstokiem a Augustowem, chcę zaznaczyć, że planujemy wykonać obie inwestycje. Naszym zamiarem jest połączenie Via Carpatii i Via Baltiki odcinkiem drogi ekspresowej S16 oraz mamy zamiar przebudować drogę krajową między Białymstokiem a Augustowem – powiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Jednym z argumentów o budowie drogi ekspresowej Ełk-Knyszyn, o którym mówił wiceminister Weber jest ułatwienie dla transportu międzynarodowego na osi Białoruś-Polskie Porty Bałtyckie. „W kontekście zwiększenia tonażu przewozowego Polskich Portów Bałtyckich, to połączenie drogi nr 61 i 19 z drogą nr 16 jest tutaj najbardziej optymalnym rozwiązaniem” – dodał Rafał Weber.

Szacujemy, że decyzja na temat wyboru korytarza przypadnie orientacyjnie na marzec przyszłego roku a zakończenie budowy w 2028, a może nawet w 2029 roku – poinformował dyrektor GDDKiA w Białymstoku Wojciech Borzuchowski.

Dyrektor GDDKiA dodał, że w ramach budowy drogi z Białegostoku do Augustowa zostaną zbudowane też cztery obwodnice. Obwodnice Suchowoli i Sztabina powstaną w 2025 roku, obwodnica Białobrzegów w 2027 roku, a południowo-wschodnia obwodnica Augustowa w 2028 roku. Obwodnice będą budowane w ramach Programu Budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

(Źródło: Polskie Radio Białystok)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%