Zamknij

Przyznanie i przeliczenie emerytury z datą wsteczną

11:56, 23.09.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

Pandemia sprawiła, że wiele osób zrezygnowało z odwiedzania urzędów. Wśród nich znaleźli się również tacy, którzy nie złożyli na czas  wniosku o emeryturę, rentę bądź inne świadczenie o podobnym charakterze. Z różnych przyczyn nie mogli lub nie chcieli tego robić w okresie trwania epidemii. Nie ma potrzeby by zamartwiali z tego powodu, że nie otrzymają wypłaty za okres jej trwania. Wystarczy, że wniosek w tej sprawie zgłoszą najpóźniej w ciągu 30 dni po ustaniu epidemii.

Osobom, które w okresie 30 dni po ustaniu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii związanych z COVID-19 zgłoszą wniosek o ustalenie lub ponowne ustalenie wysokości świadczenia, na ich żądanie wyrażone w formie oświadczenia, ustalenie albo ponowne ustalenia tej wysokości dokonuje się od dnia, w którym zostały spełnione warunki, nie wcześniej niż od dnia  1 marca 2020 r. 

- Aby nabyć prawo lub otrzymać wypłatę świadczenia klient musi do składanego obecnie wniosku dołączyć oświadczenie, w którym wyrazi wolę, aby emerytura, renta czy świadczenie przedemerytalne bądź inne świadczenie długoterminowe zostało przyznane lub przeliczone z datą wsteczną. W tej sytuacji należy skorzystać z przygotowanego przez Zakład formularza. Jest to druku oświadczenia ERO – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Ważną informacją jest również to, że ustawa, która daje prawo do złożenie wniosku za okres wsteczny  nie przewiduje możliwości wskazywania daty, od której osoba uprawniona mogłaby żądać  ustalenia lub ponownego ustalenia wysokości świadczenia.  - Wypełniając wniosek  nie można wskazywać konkretnej daty,  od której ma zostać przyznana  lub przeliczona emerytura, bądź inne świadczenie.  ZUS po dołączenie do  wniosku oświadczenie przyzna  lub przeliczy emeryturę od dnia powstania prawa do świadczenia, ale nie wcześniej niż od 1 marca 2020r – wyjaśnia  rzeczniczka.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%