Zamknij

Płatnicy składek otrzymają informację o stanie ich rozliczeń za 2021 r.

11:10, 13.01.2022 | .
Skomentuj fot.ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął  informowanie płatników składek o stanie ich rozliczeń za 2021 rok. Już  8 stycznia pierwsi  płatnicy otrzymali informacje o saldzie swoich kont oraz o rozliczeniu wpłat dokonanych w 2021 r. na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). Informacje są udostępnione na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

- Informacje o saldzie i rozliczeniu wpłat będą sukcesywnie przekazywane ponad 2,8 mln płatników w całym kraju. W województwie podlaskim otrzyma je 72 tys. przedsiębiorców.  Każdy z nich dowie się, czy na koncie w ZUS ma nadpłatę, niedopłatę, czy też saldo zerowe – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Informacja zawierała dane, w jakiej wysokości płatnik przekazał wpłaty w 2021 roku i jakie należności zostały rozliczone tymi wpłatami. Przedsiębiorcy, którzy są w trakcie spłacania zadłużenie w układzie ratalnym, otrzymają informację o kwocie, która pozostała jeszcze do spłaty.

Niedopłata

Jeśli na koncie płatnika składek widoczna jest niedopłatę, może rozłożyć ją na raty. Jeżeli przedsiębiorca nie jest w stanie jednorazowo spłacić długu, powinien złożyć wniosek o ulgę.

Więcej informacji na ten temat można uzyskać od doradcy ds. ulg i umorzeń, który przedstawi najkorzystniejsze warunki w spłaty zadłużenia. Doradca pomoże wypełnić wniosek i skompletować niezbędne dokumenty. Można się z nim skontaktować się telefonicznie  lub umówić się na e-wizytę.

- Niewielkie zaległości, które pojawiły się na koncie,  można spłacić przez zwiększenie bieżącej wpłaty. Trzeba tylko sprawdzić, czy należy doliczyć odsetki za zwłokę. Aby je wyliczyć, można skorzystać z kalkulatora odsetkowego dla płatników składek – wyjaśnia rzeczniczka.

Nadpłata

W sytuacji gdy na koncie mamy nadpłatę, może  ona zostać zaliczona na poczet bieżących należności, czyli pomniejszyć o tę kwotę składaki, które przedsiębiorca będzie opłacał w najbliższym terminie.  Można też wystąpić z wnioskiem o zwrot nadwyżki (wniosek RZS -P). ZUS zwróci nadpłatę wyłącznie na numer rachunku bankowego, który jest zapisany na koncie płatnika w ZUS.

W województwie podlaskim konto z saldem „0”  ma 18 proc. aktywnych płatników składek. Niedopłatę  1 gr 72 proc. osób prowadzących działalność gospodarczą, zaś zadłużenie  1 gr zobaczy w swojej informacji 10 proc. czyli 7,5 tys. przedsiębiorców.

- Płatnicy, którzy skorygowali deklaracje rozliczeniowe albo opłacili składki po 31 grudnia 2021 r., muszą wiedzieć, że te zmiany nie zostały uwzględnione w przekazanej  informacji o saldzie. Dlatego w razie wątpliwości, można sprawdzić aktualny stan rozliczeń konta na PUE ZUS w „Panelu płatnika”, w zakładce „Salda bieżące” - dodaje Katarzyna Krupicka.

(źródło: ZUS)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

FranciscoFrancisco

0 0


zlomzy.pl,


We are DIRECTORIA business directory, currently, we are in the process of including new companies on our website. We have recently listed zlomzy.pl on our directory (for free).
This is an excerpt of the listing:


"Nie mogę zrozumieć dlaczego tak wiele śmieci cały czas trafia do lasu, czy nad rzekę, zamiast na wysypisko. Zwłaszcza, kiedy każdy z nas płaci za wywóz odpadów. I często wiele więcej energii ..."

You can take a look at the full listing  here: -- https://d-point.co/zlomzy-pl

If you want to remove it click here: https://d-point.co/remove?ppc=Y1ZRb24xNVFEU1BI

If you want to  make any changes, please, claim your listing  by clicking on the "claim now!" button below your contact information.
Thanks.
Directoria Team. 11:57, 14.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%