Zamknij
REKLAMA

Mimo zakazu serwowali ​posiłki w lokalach - nie zapłacą wysokich kar!

14:03, 24.01.2022 | Źródło: Polskie Radio Białystok
Skomentuj fot. pixabay.com
REKLAMA

Pierwsi podlascy przedsiębiorcy ukarani przez sanepid za otwieranie lokali mimo zakazu nie muszą płacić wysokich grzywien. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, który rozpatrzył już kilka odwołań od decyzji inspekcji sanitarnej.

Nieprawomocny wyrok sądu administracyjnego dotyczy ubiegłorocznych decyzji inspekcji sanitarnej w Białymstoku. Dwaj przedsiębiorcy musieli zapłacić po 10 tysięcy złotych grzywny za to, że w marcu 2021 roku — wbrew wprowadzonemu zakazowi — serwowali posiłki w lokalach.

Właściciele restauracji odwołali się od tej decyzji do sądu, argumentując, że nie można zakazywać działalności na mocy rozporządzenia i po rozpatrzeniu sprawy sąd przyznał im rację.

Jak informuje rzecznik WSA w Białymstoku Małgorzata Dziemianowicz, sąd uznał, że wprowadzone rozporządzenie istotnie naruszało konstytucyjną zasadę wolności gospodarczej i powinna to regulować ustawa.

W sumie do sądu w Białymstoku wpłynęło siedem podobnych spraw przedsiębiorców ukaranych przez sanepid. Wyroki zapadły dopiero wobec dwóch firm.

Jak informuje Ewa Jakubowicz z Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego w Białymstoku, w minionym roku inspektorzy ukarali w sumie 10 przedsiębiorców, nakazując im zapłatę 155 tysięcy złotych, przy czym najwyższa grzywna sięgała 30 tysięcy.

Siedmioro ukaranych odwołało się od tej decyzji do sądu, z czego dwoje już usłyszało wyroki, które uchyliły decyzje sanepidu o karach.

[DW]19385[/DW]

 

(Źródło: Polskie Radio Białystok)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%