Dwukrotny medalista Igrzysk Olimpijskich, siedmiokrotny mistrz Polski, mistrz Europy w boksie - Tadeusz Walasek. Mało kto wie, że pochodził z... Elżbiecina!
Urodził się w 1936 roku w Elżbiecinie koło Łomży. W lutym 1940 roku wraz z rodziną został wywieziony przez Sowietów pod Archangielsk.Po powrocie z Sybiru w 1946 roku zamieszkał na Dolnym Śląsku. Tam rozpoczęła się jego przygoda z boksem.
Tadeusz Walasek był 7-krotnym mistrzem Polski w wadze średniej. Trzykrotnie stawał na podium mistrzostw Europy. W Pradze w 1957 roku zdobył srebrny medal przegrywając w finale z Włochem Giovanni Benvenutim. W 1959 roku również wywalczył wicemistrzostwo Europy przegrywając w finale z Gennadijem Szatkowem (ZSRR). W 1961 roku w Belgradzie udało mu się zostać mistrzem Europy.
[ZOBACZ]: Medalistka olimpijska z Łomży. Czy wiesz o kogo chodzi?
Trzykrotnie startował w Igrzyskach Olimpijskich. Pierwszy raz w 1956 roku nie odniósł sukcesu. W 1960 roku w Rzymie zdobył srebrny medal przegrywając w finale z Edwardem Crookiem (USA). Werdykt ten został jednak uznany za kontrowersyjny. Naoczni świadkowie walki nie zgadzali się z wynikiem walki. Niesamowite gwizdy, buczenie, złorzeczenie i przekleństwa towarzyszyły ogłoszonemu werdyktowi sędziów. Przez 20 minut kibice nie pozwalali rozpocząć następnej walki. Oburzenie było powszechne, także w kraju, mimo iż pojedynek był niewątpliwie wyrównany. Nagranie z tej historycznej walki możecie zobaczyć w filmie poniżej. Walka rozpoczyna się w 46:37 minucie filmu.
Kolejny raz wystartował na Igrzyskach w Tokio w 1964 roku. Zdobył tam brązowy medal.
W lutym 1967 pożegnał się z ringiem. Stoczył 421 walk, z tego aż 378 zwycięskich, 9 remisów i 34 porażki. Potem przez blisko 20 lat był w swoim klubie trenerem. Położył niemałe zasługi w świetnej karierze Jerzego Rybickiego zakończonej złotym medalem olimpijskim. Zasłużony Mistrz Sportu odznaczony m. in. złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Laureat nagrody im. Aleksandra Rekszy (1996). Zmarł w 4 listopada 2011 roku.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz