Zamknij

Na naszych terenach żyją wilki. Czy coś nam grozi? [VIDEO]

07:20, 14.01.2022 | .
Skomentuj fot. pixabay.com
REKLAMA

Na naszych terenach żyją wilki - to fakt. Jednak czy należy się ich obawiać? I jak się zachować w przypadku spotkania z takim zwierzęciem? Czy wychodzenie do lasu jest bezpieczne? 

Te pytania zadaliśmy Dariuszowi Godlewskiemu, Nadleśniczemu Nadleśnictwa Łomża. Nasz rozmówca stwierdził, że oczywiście wilki żyją wśród nas, ale jest to całkiem normalne. 

Wilk jest stałym elementem naszego ekosystemu leśnego. Zarówno zwierzęta jak i drapieżniki tworzą taką kompozycję przyrodniczą, która musi fukcjonować. Element wilka w tej układance był, jest i mamy prawdopodobnie, tak będzie nadal. Oczywiście może to wywoływać w nas lęk, szczególnie gdy zwierzę podchodzi zbyt blisko naszych zabudowań.

Takie sytuacje miały miejsce w Piątnicy czy koło Małego Płocka - wspomina Nadleśniczy. 

- Wilk jest drapieżnikiem i nie znosi konkurencji w swoim terenie. Nawet stada wilków ze sobą konkurują. Jeżeli na tym terytorium znajdują sie psy, to wilki eliminują je ze swojego środowiska. W rejonie polowań to jest konkurencja dla wilów. Mieliśmy takie przypadki chociażby w Piątnicy, że wilki zagryzały psy które były na łańcuchach. Wchodziły bezpośrednio w teren zabudowań i zagyzały.

Co robić, w przypadku gdy spotkamy wilka na swojej drodze? Jak się okazuje, nie ma powodów do paniki. 

Wilk jest zwierzęciem bardzo ostrożnym i płochliwym. Boi się człowieka. Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że jakikolwiek kontakt wzrokowy z wilkiem kończy się tak, że wilk ucieka. Gdzieś ma zakodowane, że cżłowiek jest większym drapieznikiem niż on. Unika nas. Jeżeli on zobaczy nas pierwszy to na pewno my go nie zobaczymy. Jeżeli uda nam się zobaczyć jako pierwsi to możemy go poobserwować, ale tylko do mometu kiedy on dostrzeże naszą obecność. Myślę, że pobyt w lesie dla człowieka jest naprawdę bezpieczny. Możemy tam spokojnie spacerować i chodzić - podkreśla Dariusz Godlewski. 

Jednocześnie leśniczy zwraca uwagę na, nasze zwierzęta. Jeżeli jesteśmy w lesie z psem to pilnujmy go. W naszych okolicach już są wilki, więc puszczanie go wolno, bez smyczy może się skończyć dla naszego pieska tragicznie. 

Co robić w przypadku gdy wilk niszczy nam mienie? Gdzie to zgłosić? Jak się zachować? Pierwszą rzeczą, którą możemy zrobić jest zgłoszenie się po odszkodowanie. 

Jeżeli wilki robią szkody w naszych gospodarstwach to można zgłosić się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o odszkodowanie z tego tytułu. Zwierzyna jest objęta ochroną prawną i z tego tytułu odpowiedzialność za szkodę ponosi skarb państwa - tłumaczy leśniczy. 

Gdy drapieżne zachowania wilków stają się notoryczne, to również decyzję o podjęciu dalszych kroków wydaje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. 

Gdy wilki podchodzą notorycznie to można podjąć dalsze kroki - odstraszyć, bądź wyeliminować takiego osobnika. Ale takie decyzje podejmuje już Regionlna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Całość naszej rozmowy dostępna jest poniżej: 

 

 

 

 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

LomzyniakLomzyniak

1 0

Czy pan z lasów państwowych może się dokształcić w temacie .... Zgodę na eliminacje osobnika może wydać tylko generalny dyrektor ochrony środowiska a nie regionalny. Za szkody placi regionalna dyrekcja 16:05, 14.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DsHKDsHK

1 0

no i co ? coś źle powiedział bo nie kapuje ciebie ? 17:10, 14.01.2022


..

0 0

Kocham anonimowe komentarze specjalistów 🤣🤣🤣 01:57, 15.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%