Wielu młodych ludzi, w tym młodzież z Łomży często zastanawia nad swoją przyszłością i staje przed decyzją jakie studia wybrać.
W związku z dniami otwartymi w Instytucie Nauk Prawnych przy Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie z którym mamy przyjemność współpracować Dyrektor Instytutu Nauk Prawnych dr hab. Paweł Sitek prof. AEH opowiedział nam trochę o uczelni, oraz o drodze do zawodu prawnika.
,,Instytut realizuje kształcenie na kierunku prawo i administracja. Kierunek prawo w zakresie jednolitych 5-letnich studiów magisterskich, a kierunek administracja w zakresie studiów I i II stopnia. Jednym z głównych celów jest stymulowanie wysokich standardów kariery naukowej studentów i pracowników Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.
Ponadto w ramach Instytutu AEH funkcjonuje Klinika Prawa. Jest to jednostka organizacyjna Instytutu Nauk Prawnych (dawniej: Wydział Prawa i Administracji), której głównym celem jest udzielanie bezpłatnych porad prawnych. Nad studentami udzielającymi porad bezpośredni nadzór i opiekę merytoryczną sprawują pracownicy naukowi z wykształceniem prawniczym. Klinika Prawa realizuje także seminaria i warsztaty dla studentów zaangażowanych w prace w ramach Kliniki Prawa, takie jak: warsztaty na temat etyki zawodowej, warsztaty z zakresu komunikacji interpersonalnej, dodatkowe seminaria z zakresu prawa oraz spotkania z wybitnymi prawnikami.
Warto wspomnieć, że nasz Instytut jako jedyny w Polsce posiada salę symulacji rozpraw sądowych, w której to odbędą się tegoroczne Dni Otwarte. Profesorowie prawa specjalizujący się w konkretnych dziedzinach prawa w Sali symulacji przeprowadzają ćwiczenia ze studentami w zakresie postępowania cywilnego i karnego.
Bez wątpienia prawnik uważany jest za zawód przyszłościowy i prestiżowy jednak nie łatwo nim zostać. Potrzeba do tego bardzo dużego nakładu pracy. Każdy prawnik ma swoją specjalizację i obszar, którym się zajmuje.
Jak zostać prawnikiem? Prawnik to bardzo ogólne określenie, które obejmuje wiele zawodów prawniczych, takie jak adwokat, sędzia, radca prawny, czy komornik. Prawnik to osoba, której udało się zdobyć wykształcenie prawnicze, konkretnie tytuł magistra prawa. Zostać prawnikiem mogą osoby najbardziej wytrwałe, dlatego że same studia prawnicze trwają 5 lat, po nich kandydata czeka jeszcze aplikacja. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie do studiowania w Instytucie Nauk Prawnych AEH.”
Obecnie po skończeniu studiów prawniczych, ale bez aplikacji, można zajmować się doradztwem prawnym, tj. m.in. udzielać porad prawnych, sporządzać pisma procesowe, doradzać, jakie kroki należy podjąć, by załatwić daną sprawę w urzędzie. Większość urzędów państwowych też szuka pracowników z prawniczym wykształceniem do innych komórek organizacyjnych. Pracując w urzędzie można, korzystając z umiejętności zdobytych na studiach prawniczych, zdobyć ciekawe doświadczenie.
Dla wielu absolwentów prawa naturalną ścieżką kariery jest kontynuowanie nauki na aplikacji. Aplikacja pozwala bowiem zdobyć uprawnienia niezbędne do wykonywania tradycyjnych zawodów prawniczych – radcy prawnego, adwokata, komornika, notariusza, sędziego czy prokuratora.
Czas trwania poszczególnych aplikacji :
Aplikacja adwokacka-3 lata
Aplikacja radcowska- 3 lata
Aplikacja komornicza- 2 lata
Aplikacja notarialna- 3 lata i 6 miesięcy
Aplikacja sędziowska- 3 lata
Aplikacja prokuratorska- 3 lata
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz