Zamknij

Zielone przystanki w Łomży. Czy to dobry pomysł?

13:12, 14.09.2022 . Aktualizacja: 13:14, 14.09.2022
Skomentuj

Do rozpoczęcia głosowania w Budżecie Obywatelskim zostało mało czasu. Jednym z zadań, na które możemy głosować są "zielone przystanki". Co to takiego i czy warto zwrócić na to uwagę? Tłumaczy nam autorka pomysłu. 

W ramach Budżetu Obywatelskiego zgłoszono trzy zadania związane z zielonymi przystankami. Obejmuja one przystanki w Centrum, na Łomżycy i przy Galerii Veneda. 

Jakie korzyści płyną z wybudowania takich przystanków?

Zieleń miejska, szczególnie zieleń przyuliczna pełni wiele istotnych funkcji. Wpływa pozytywnie na środowisko, klimat, poprawia jakość życia mieszkańców. Obecnie władze miejskie przywiązują coraz większą wagę do planowania terenów zielonych. Poszukują miejsc, aby wprowadzić dodatkową zieleń w gęste, miejskie zabudowania, a także przeznaczają na tereny zieleni otwarte, niezagospodarowane dotąd wolne przestrzenie.

Innowacyjnym rozwiązaniem lokalizacji dodatkowej roślinności w miejskim krajobrazie są zielone przystanki. Wiaty przystankowe z zielonymi dachami, zielonymi ścianami cieszą się coraz większą popularnością.

Realizacja systemu zielonych przystanków w Łomży przyniosłaby wiele korzyści. Zielone przystanki oprócz podstawowej funkcji jaką pełnią, czyli ochrona przed niekorzystanymi warunkami atmosferycznymi zmniejszają wyspę ciepła, wspierają lokalną bioróżnorodność, zmniejszają ryzyko powodzi lokalnych, przeciążenia kanalizacji deszczowej, a co najważniejsze poprawiają jakość powietrza w swoim otoczeniu.

Realizacja tego typu inwestycji na terenie miasta pokazuje, że miasto stawia na nowoczesność, źródła odnawialne, jest otwarte na nowe technologie i dba o ekologię. Zielone przystanki mogą stać się wizytówką miasta, a więc być atrakcją turystyczną, rozpoznawalnym elementem kojarzonym z danym miejscem, osiedlem, miastem, regionem. Lokalizacja zielonego przystanku w miejscach już atrakcyjnych wizualnie może tylko podkreślać jego piękno. Jeśli dany przystanek uznawany jest za wizytówkę pokazywany jest w mediach społecznościowych, w broszurach informacyjnych danego miasta jako miejsce polecane do odwiedzenia. Turysta odwiedzający dane miasto chętnie odwiedza takie miejsce, fotografuje, poleca innym. Dzięki temu zielone przystanki są kojarzone nie tylko przez mieszkańców danego miasta.

Konstrukcja zielonego przystanku

Łomżyński zielony przystanek posiadałby automatyczny system nawadniania, panele fotowoltaiczne zapewniające przystankowi samowystarczalność energetyczną. Energia elektryczna zgromadzona przez panele pozwoliłaby zasilić zamontowany w konstrukcji przystanku system służący do nawadniania roślin, elektroniczny rozkład jazdy, elektroniczną gablotę reklamowo-informacyjną, dodatkowe oświetlenie oraz gniazdka elektryczne, dzięki którym mieszkańcy mogliby naładować telefony komórkowe czy inne urządzenia.

Uwagę z pewnością przyciągałaby różnorodność gatunkowa i kolorystyczna roślinności zasadzonej w konstrukcji przystanku oraz ażurowa pergola umieszczona w tylnej ścianie wiaty przystankowej.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

mieszkaniecmieszkaniec

5 0

Nie to nie jest dobry pomysł. Szczerze mówiąc wydawanie 100 tysięcy złotych na jeden przystanek szczególnie w dzisiejszych czasach jest skrajną głupotą. Za tyle pieniędzy można by wymienić oświetlenie kilku ulic co pozytywnie wpłynęło by na środowisko. 14:03, 14.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

TrzeźwyTrzeźwy

3 0

Przystanek z trawiastym daszkiem o powierzchni 4 m2, a za nim wybetonowany hektarowy plac. Ekologia po łomżyńsku. 15:27, 14.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UlkaUlka

3 1

Założę się, że te przystanki produkuje ta sama firma co patriotyczne ławeczki Morawieckiego. Czy przystanek też będzie miał regulamin tak jak ławeczki? Poproszę o opublikowanie. Pośmiejemy się? 15:37, 14.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%