Zamknij

Astma u dziecka. Z tym da się żyć!

10:00, 25.07.2022 . Aktualizacja: 11:05, 25.07.2022
Skomentuj fot. Pixabay fot. Pixabay

Astma jest przewlekłą chorobą dróg oddechowych – czyli rurek, zwanych oskrzelami, przewodzących powietrze do płuc i z płuc. Jeśli dziecko ma astmę, to znaczy, że jego oskrzela są bardziej wrażliwe na czynniki drażniące niż u zdrowego dziecka.

 

Co jest przyczyną?

Jednoznaczna przyczyna astmy jest nieznana. Jeśli u rodziców dziecka stwierdzono astmę, atopowe zapalenie skóry lub inną alergię, to istnieje duże ryzyko, że dziecko może zachorować na astmę. Jest to tak zwana predyspozycja genetyczna. Poza tym, o wystąpieniu choroby decyduje jeszcze szereg innych czynników jak np: uczulenie na alergeny roztoczy kurzu domowego, sierści zwierząt (kota, psa), pyłków roślin, palenie przez matkę tytoniu w okresie ciąży oraz narażenie dziecka na działanie dymu tytoniowego, infekcje, zanieczyszczenie środowiska.

 

Jak często występuje?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na astmę choruje ponad 300 mln ludzi na świecie, a w populacji dzieci jest to najczęściej występująca choroba przewlekła. W Polsce na astmę choruje więcej dzieci niż dorosłych. Kwestionariuszowe badania epidemiologiczne z dwóch miejskich ośrodków wykonane w odstępie 7 lat wskazują, że na astmę choruje 5–7% dzieci.

 

Jak zdiagnozować astmę?

Dokładne rozpoznanie uzyskuje się po wykonaniu badania płuc. Jednak nie wszystkie metody oceny czynności płuc są odpowiednie dla dzieci. Badania u niemowląt można wykonać w specjalistycznych klinikach. Od czwartego roku życia czynność płuc u dzieci można ustalić za pomocą spirometrii.

 

Leczenie astmy

W leczeniu astmy zazwyczaj stosuje się dwa rodzaje leków wziewnych: lek rozszerzający oskrzela, leki kontrolujące. Ważne jest unikanie czynników powodujących napad astmy. Plan terapii powinien zostać opracowany indywidualnie dla każdego dziecka i co pewien czas modyfikowany. Należy w nim uwzględnić m.in. stopień nasilenia objawów. Systematyczne leczenie spowoduje, że nawet z aktywną chorobą, będzie można normalnie żyć, normalnie się uczyć.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%