Kolka jelitowa to dość częsta dolegliwość okresu niemowlęcego pojawiająca się u około 20 % maluszków. Cierpią na nią niemowlęta w wieku od kilku tygodni do piątego miesiąca życia. Maksymalne nasilenie objawów następuje około szóstego tygodnia życia. Co to jest kolka jelitowa i jak ją leczyć? O tym w dzisiejszym artykule.
Co to jest kolka jelitowa?
Kolka jelitowa, określana jako kolka brzuszna, lub kolka żołądkowa, jest dolegliwością, która objawia się nagłym bólem, wynikającym ze skurczu mięśni gładkich jelita. Powstaje wskutek gazów nagromadzonych w świetle jelita. Według niektórych kolka jelitowa może mieć podłoże psychiczne, co możemy zaobserwować zwłaszcza u niemowląt wychowywanych w nerwowym, stresującym otoczeniu.
Co jest powodem kolki jelitowej u malucha?
Kolka jelitowa u dzieci występuje w przypadku maluchów karmionych piersią, oraz mlekiem modyfikowanym. Kolka jelitowa u dziecka jest niezwykle bolesna. Pojedyncze epizody pojawiają się u większości niemowląt. Kolka jelitowa u niemowląt zwykle ma miejsce w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia, po czym samoistnie zanika.
Jakie są objawy?
Objawy kolki u niemowląt są bardzo charakterystyczne - to przede wszystkim trudny do ukojenia, nagły płacz, na który nie pomaga próba przystawienia do piersi. Dziecko może spinać brzuch i cierpieć na wzdęcia. Może kopać nóżkami, kurczowo zaciskać rączki i wyginać ciało. Kolka jelitowa najczęściej występuje po południu lub wieczorem, może trwać nawet przez kilka godzin.
Jak leczyć kolkę jelitową?
Metody leczenia w głównej mierze polegają na łagodzeniu dolegliwości i opierają się m.in. na zmianie diety matki i dziecka, czy leczeniu farmakologicznym. U niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym po potwierdzeniu z lekarzem można wprowadzić mleka typu comfort przeznaczone specjalnie dla dzieci cierpiących z powodu kolek i zaparć. W przypadku niemowląt karmionych naturalnie należy zweryfikować poprawność techniki karmienia, skorygować błędy lub zmienić pozycje karmienia.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz